De Grevelingendam De Grevelingendam is in het Deltaplan de eerst geplande vaste verbinding met Schouwen- Duiveland. In 1958 wordt een aanvang gemaakt met dit enorme werk. Een zes kilometer lange dam moet de verbinding gaan vormen tussen Bruinisse aan de oostzijde van Schouwen-Duiveland naar Oude-Tonge op Goeree-Overflakkee. De aannemers hebben inmiddels ervaring opgedaan met de Zandkreekdam en de Veerse Gatdam, maar hier blijkt men toch uit een ander vaatje te moeten tappen. Door onderzoek is komen vast te staan dat caissons voor het totale werk minder geschikt zijn. Voor een deel van de dam wordt dan ook voor een zeer geavanceerde en revolutionaire methode gekozen: met een kabelbaan worden grote betonblokken in het water gestort. Deze belangrijke vinding wordt toegepast door het Franse bedrijf Neyrpic uit Grenoble. Voorts wordt gebruikgemaakt van de al eerder beproef de technieken als het opspuiten van zand en het afzinken van caissons. Om het zandlichaam te verstevigen wordt het bedekt met een dikke laag mijnsteen. In 1965 wordt de Grevelingendam voltooid. De bedrijven van de Van Oorden en de daaraan in de loop van de geschiedenis toegevoegde bedrijven voeren een substantieel deel van de werken uit. Zonder naar volledigheid te streven noemen wij er hier een aantal. In april 1961 wordt de aanleg van het eerste gedeelte van de Grevelingendam bij de Plaat van Oude-Tonge en het in de ten zuiden daarvan lopende geul gelegen 122 1 I Aanleg Grevelingendam. Rijswerkers aan het werk met het ballasten van een zinkstuk. (Foto GASD, BRU 2345)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 128