benodigde draagtorens gefabriceerd en in de sluitgaten geplaatst. Nog voor de oplevering van deze omvangrijke klus wordt echter in juli 1974 opdracht gegeven de uitvoering van het werk te stoppen met het oog op de algehele herbezinning op de Oosterscheldeafsluiting. Na het regeringsbesluit van 9 november 1974 om een stormvloedkering te bouwen wordt het duidelijk dat de aangebrachte kabelbaantorens verwijderd moeten worden. Een en ander moet zo gebeuren dat niets in de bodem achterblijft wat de bouw van de stormvloedkering kan belemmeren of nadelig beïnvloeden. Wel zijn in 1972 de werkhavens en de drie werkeilanden Roggenplaat, Neeltje Jans en Noordland voltooid. Deze werken blijven als noodzakelijke basis voor het uitvoeren van nieuwe plannen bestaan. De commissie Klaasesz onderzoekt een alternatief plan. Het resultaat van dat onder zoek valt bij Rijkswaterstaat niet in goede aarde. Vervolgens stelt Rijkswaterstaat aan DOS-bouw de vraag om naar een beter alternatief voor het plan Klaasesz te zoeken. Bij die ontwerpfase speelt ACZ een uiterst belangrijke rol. Gelukkig kan ook de ontwikkeling van de blokkenmat in het nieuwe scenario worden toegepast. Voor de uiteindelijke optie van een afsluitbare pijlerdam zijn nieuwe technieken, een aantal jaren extra bouwtijd en uiteraard extra geld noodzakelijk. Er is geen enkele aan nemer in staat om de pijlerdam voor de vastgestelde prijs binnen de afgesproken tijd af te hebben. Men kiest daarom voor een zogenaamd raamcontract. Dit contract bestaat uit een algemeen kader dat later verder ingevuld kan worden. Rijkswaterstaat sluit in 1977 het contract met De Oosterschelde Stormvloedkering Bouwcombinatie V.O.F. (DOS-bouw). De combinatie wordt gevormd door een fiks aantal grote en middelgrote aannemers: Ballast-Nedam Groep N.V. Bos Kalis Westminster Group N.V. Baggermaatschappij Breejenhout B.V. Hollandse Aanneming Maatschappij B.V. (In 2003 opgenomen in het Van Oord concern) Hollandsche Beton Maatschappij B.V. Van Oord Utrecht B.V. Stevin Baggeren B.V. Stevin Beton en Waterbouw B.V. Adriaan Volker Baggermaatschappij B.V. Adriaan Volker Beton en Waterbouw B.V. Aannemerscombinatie Zinkwerken B.V. (ACZ) Onder de elf genoemde aannemers vinden we een drietal aan Van Oord gerelateerde bedrijven: Hollandse Aanneming Maatschappij B.V., Van Oord Utrecht B.V. en de Aannemerscombinatie Zinkwerken B.V. Deze spelen zoals hierboven is gebleken een substantiële rol bij de totstandkoming van het waterbouwkundige meesterwerk met daarbij de focus eveneens op het gigantisch uitgebreide zink- en stortwerk. Wanneer uiteindelijk het besluit is genomen in de Oosterscheldemonding een ingewikkelde afsluitbare stormvloedkering te bouwen, heeft Rijkswaterstaat een geschikt werkterrein nodig. Vooral het bouwen van de 65 pijlers moet zo dicht mogelijk bij de definitieve plaats van deze betonnen gevaartes gebeuren. Neeltje Jans is daarvoor de plek die het meest voor de hand ligt. Het werkeiland verrijst door opspuiten van het westelijke deel van de zandplaat. Voor de aan- en afvoer van materialen en personen naar het vaste land wordt een tijdelijke brug naar de Kop van Schouwen gerealiseerd. Neeltje Jans wordt zodoende de spin in het web van de Oosterscheldewerken. De naam Neeltje Jans is langzamerhand metaforisch 127

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 133