geworden voor de Oosterscheldewerken. Van een zandplaat in de Oosterschelde- monding hebben de waterwerkers het tot een enorm werkeiland ontwikkeld. Van hieruit worden de wonderbaarlijke constructies van de stormvloedkering Oosterschelde verwezenlijkt. Na een periode van trial and error wordt op 4 oktober 1986 de pijlerdam officieel geopend (eigenlijk gesloten) door koningin Beatrix, met de woorden: 'De stormvloedkering is gesloten. De Deltawerken zijn voltooid. Zeeland is veilig.' De waterwerkers hebben hun werk gedaan, al blijft er ook in de toekomst 'werk aan de winkel'. Tot slot Een aantal telgen van de Van Oord-familie heeft na en tijdens het uitvoeren van de vele werken in Zeeland en met name op Schouwen-Duiveland een band met dit eiland opgebouwd. Die band bestaat heden ten dage nog steeds. Sinds 1953, tot zijn overlijden in 1989, woont de eerder genoemde Kees van Oord (J.J. zoon) uit de Werkendamse tak, in Burgh-Haamstede. Naast zijn aanvankelijke directielidmaatschap van Van Oord Werkendam, houdt hij zich ook bezig met projectontwikkeling in Nieuw-Haamstede. Tevens is Kees van Oord maatschappelijk geëngageerd en heeft op Schouwen-Duiveland veel kerkelijke, politieke en anders zins bestuurlijke functies op gedreven wijze vervuld. Naast deze activiteiten ontpopt Van Oord zich dus ook als projectontwikkelaar op het eiland. Hij is onder andere een van de initiatiefnemers van de ontwikkeling van de bungalowwijk de Badresidentie in Nieuw-Haamstede en blaast de hotelaccommo datie De Schouwsche Boer weer nieuw leven in. Hij leverde zo een belangrijk bijdrage aan de ontwikkeling van dit mooie deel van Schouwen-Duiveland. Ook zijn er diverse takken uit de Van Oord-dynastie die in de Westhoek van Schouwen- Duiveland zomerverblijven bezitten, waar vele Van Oorden, als waterminnende mensen, hun vakantie doorbrengen. Literatuur 128 Commissie Personeelsvoorziening voor de Buitendijkse Griend- en Rietbedrijven, Biesbosch in de stroomversnellingen van een stilstaand getij, Almkerk december 1972 Deltadienst, Driemaandelijkse Berichten Deltawerken van 1956-1988 Doolaard, A. den, Het verjaagde water.Uitgave 2001 (bezorgd door K. d'Agremont en G.J. Schiereck) Hakkeling, Ing. B, Zink- en aanverwante werken, benevens het hoe en de wijze waarop, Rotterdam september 1970 Hollandsche Beton Groep (HBG). Bouwen op Mensen, Rijswijk 1977 Metzelaar, Ing. W, Nederland Deltaland, Uitgave Stam Culemborg 1972 Oord, J.G. en G.van, Van Oudewater tot Werkendam, Uitgave 2012 Oord, J.G. van, Een gedurfde onderneming, Uitgave 2001 Pols, C.P., Gekwelde Grond - Schouwen-Duiveland in ramp en herstel (herz. en bew.versie), 1977 Rooijendijk, Cordula, Waterwolven, 3e druk 2011 Slager, Kees, De Ramp, Uitgave De koperen Tuin, Goes 1992 Steenhof-de Jong, Jop en Rijpsma, Jeroen, Een eeuw Nieuw-Haamstede, Rozenburg 2014 Vorstheuvel Labrand, G.J., Zierikzee Rampstad. Uitgave De Koperen Tuin 1994 Veel dank bij het schrijven van dit artikel ben ik verschuldigd aan de heer H.A. van Oord uit Dordrecht. Hij heeft me van veel informatie en literatuur met betrekking tot het onderwerp van dit artikel voorzien.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 134