Zoals in andere sectoren van de scheepsbouw is er ook bij de visserij sprake van schaalvergroting. Waren de vroegere houten hoogaarzen, hengsten, blazers en Lemmerhengsten zo'n 11,5 tot 15 meter lang, de stalen, zogenaamde, eurokotter kan tot 24 meter lang zijn en de mosselkotter 30-40, soms zelfs 45 meter lang. Op de scheepswerf houdt men zich, naast scheepsonderhoud (schoonmaken, conserveren, reparatie) in deze tijd bezig met nieuwbouw (beperkt) en, een scala van werkzaam heden die we zouden willen samenvatten onder het begrip 'scheepsaanpassing', dat wil zeggen schepen uit de beurt- en binnenvaart worden omgebouwd tot mossel vaartuig en eventueel ook verlengd of verkort. Nieuwbouw van vissersschepen is er lange tijd niet geweest op deze werf en al helemaal niet in ijzer of staal. Toch durft men het er op te wagen en dan ook nog zonder tussenkomst van een scheepsbouwkundig ontwerpbureau. In oktober 1963 krijgt de werf opdracht voor de bouw van een stalen mosselkotter met een lengte van 32 en een breedte van 5 meter. Een kleinzoon van Dirk, Dirk Lzn., maakt een tekening, de oudste zoon Pieter Dzn. maakt aan de hand daarvan een houten model en vervolgens wordt dat twintig maal vergroot. De BRU 48, Johannes, wordt op 13 mei 1964 door een drijvende bok in het water getild. Deze BRU 48 blijft vervolgens 32 jaar bij deze opdrachtgever waarna hij door een groter schip wordt vervangen. In 1970 wordt het kunstje nog een keer herhaald, maar veel meer nieuwbouw is er niet meer geweest op deze werf. Men heeft zijn handen vol met al het andere werk: scheepsonderhoud en scheepsaanpassingen. De tweede Van Duivendijk-scheepswerf in Zierikzee (1921-1928) bij het Sas Hiervoor vermeldden wij reeds dat in de negentiende eeuw de Stads Commerciewerf na de periode van de barkenbouw steeds weer nieuwe huurders krijgt. Zo wordt in 1876 door de Commissie tot Beheer de huur van de Commerciewerf overgedragen aan scheepsbouwer en herbergier Adriaan van de Velde. Adriaan van de Velde heeft echter de Stadswerf niet kunnen redden en die werf wordt gesloten rond 1892 (de werf De Goede Intentie was al opgeheven in 1869). 36 Het terrein van de scheepswerf bij bet Sas ingetekend op een kadastrale kaart uit 1926. Vergelijking van deze kaart met die uit 1857 leert dat de uitwateringssluis bij het Sas inmiddels is verplaatst in verband met de aanleg van de trambaan voor de RTM

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 38