SCHOUWEN-DUIVELAND IN DE FRANSE TIJD V door Jeanine Dekker In Westenschouwen werden op 15 augustus 1810 de klokken geluid om de verjaar dag van de Franse keizer Napoleon te vieren. Vanuit hetzelfde dorp ging een kleine vier maanden later een bericht uit aan de onderprefect van het arrondissement Zierikzee dat men in Westenschouwen het feest van de kroning van Zijne Majesteit de keizer en koning had gevierd 'alsook de bataille van Austerlitz'. En dat alles - net als in augustus - 'met de eerbewijzing zo als onse plaatselijke geleegentheid toe liet'. We zijn hier getuige van de wijze waarop Schouwen-Duiveland in de jaren van de Franse bezetting, tussen 1810 en 1813, eer bewees aan de Franse keizer Napoleon. De klokken luidden en de burgerlijke en militaire autoriteiten kwamen bijeen in het gemeentehuis. Of de plaatselijke bevolking werkelijk zo diepgaand geroerd werd door het feestgedruis, is maar zeer de vraag. We weten er weinig van. Officiële docu menten moeten we wantrouwen; de verslaglegging en opmerkingen daarin waren vooral bedoeld om de hoge Franse autoriteiten niet voor het hoofd te stoten. En juist op die bronnen zijn we voor dit tijdvak in hoge mate aangewezen. Anders dan bijvoorbeeld bij recentere oorlogen en bezettingen, zoals de Eerste en Tweede Wereldoorlog, waarvan veel meer ooggetuigenverslagen en andere egodocumenten zijn overgeleverd, moeten we het voor wat betreft de Franse tijd vooral doen met de officiële bescheiden. En die leveren ons hoogstwaarschijnlijk vooral een beeld op van de werke lijkheid zoals de Franse autoritei ten dat wilden horen. Hoe verging het Schouwen-Duiveland in de Franse tijd? Wat veranderde er voor de bevolking toen de Fransen hier heer en meester werden? Hoe gehoorzaam was men hier? Waren er opstootjes, was er verzet? En wat deden de plaatselijke bestuurders? Bleven zij op hun post of gaven ze het pluche op? En als ze bleven zitten, voerden ze dan alles uit wat er van hen gevraagd werd? Historische achtergrond Het was een verwarrende tijd. Frankrijk had met de revolutie van 1789 afscheid genomen van het ancien régime en hongerde naar expansie als wereldmacht. Dat leidde op 1 februari 1793 tot een oorlogsverklaring aan de koning van Engeland en aan stad- 41 Man en vrouw van Schouwen, geportretteerd in 1805 door Ludwig Gottlieb Portman naar een tekening van Adriaan Prince (collectie Rijksmuseum)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 43