Napoleon met twee anderen een staatsgreep. Hijzelf werd eerste consul en trok in de praktijk alle macht naar zich toe. Toen Napoleon zichzelf in 1804 tot keizer kroonde, stelde hij zijn macht definitief zeker. Het Eerste Franse Keizerrijk was een feit. Hadden de Fransen zich in de voorafgaande jaren naar het buitenland toe gedeisd gehouden, keizer Napoleon leg de een ongebreidelde expansie drift aan de dag. De Nederlanders bestuurden zichzelf nog, maar steeds na- daikkelijker was daar Napoleon op de achtergrond, die probeer de de Republiek een koers te laten varen die hem zinde. Het Staatsbewind, zoals de centrale regering in Nederland sinds 1801 heette, weigerde om tege moet te komen aan de eisen die Napoleon stelde ten aan zien van de financiering van de oorlog met Engeland. Daarom voerde de Franse keizer in 1805 een eenhoofdig gezag in voor de Republiek. Rutger Jan Schimmelpenninck werd benoemd als raadpensionaris. De Republiek was daarmee een vazalstaat van Frankrijk geworden. Napoleon bleef beducht voor een al te eigenzinnige koers van de Republiek. Hij eiste uiterste loyaliteit na afkondiging van het continentaal stelsel, dat Engeland moest isoleren. Nederland lag uiterst strategisch - reden temeer voor de Franse keizer om er een sterk Fransgezind gezag te willen. Schimmelpenninck werd na een jaar alweer aan de kant gezet en Napoleon zette zijn broer Lodewijk Napoleon aan het hoofd van Nederland. Lodewijk werd koning, de eerste van ons land. Lodewijk Napoleon was in Nederland zeer geliefd. Hij stond aan de basis van hervormingen van wetgeving, bestuur en rechtspraak en was de grondlegger van een aantal belangrijke culturele en wetenschappelijke instellingen in Nederland, waaronder het Rijksmuseum en de Koninklijke Bibliotheek. Hij won veel vertrouwen onder de bevolking door zijn optredens bij een aantal rampen die Nederland in die tijd troffen. Zo reisde hij na de ontploffing van het kruitschip in Leiden in 1807 en de watersnoodrampen in 1808 en 1809 naar de rampplekken af. In dat laatste jaar - 1809 - maakte de koning ook een reis door Zeeland. De trip was bedoeld om zich op de hoogte te stellen van de plaatselijke omstandigheden. Met dat doel had de koning per koets al grote delen van zijn koninkrijk doorkruist. Schouwen-Duiveland bereikte hij op vrijdag 5 mei, nadat hij per boot vanuit Stavenisse naar Zierikzee was overgestoken. Daar was die avond in de vierschaar in het stadhuis een diner ter ere van hem en de volgende dag zou er een bal plaatsvinden. In drie dagen tijd deed de koning vrijwel heel Schouwen en Duiveland aan. Op de eerste dag Serooskerke, 43 Portret van koning Lodewijk Napoleon door Charles Howard Hodges, 1807 (collectie Rijksmuseum)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 45