besturen zorg dragen voor de bevolkingsadministratie. Niet de kerk maar de mairie was nu de plek waar geboorten, huwelijken, overlijden en begraven werden gead ministreerd. Met de bestuurlijke reorganisatie deed de notaris zijn intrede op het platteland. Een gewild baantje, want aan de uitoefening van de civiele rechtspraak hadden veel schouten en dorpssecretarissen voor de Franse tijd goed verdiend. Bijvoorbeeld aan het opstellen van civiele akten als testamenten en koopakten. Nu zagen zij zich beroofd van die inkomsten. De invoering van het notarisambt op het platteland in de Franse tijd bracht dan ook een stroom van sollicitatie- en aan bevelingsbrieven teweeg. Veel voormalige dorpssecretarissen richtten een verzoek aan de prefect om hun de titel van 'notaire public' te verlenen. Op die manier trachtten zij hun verloren inkomsten te compenseren. De Franse overheid verzamelde op grote schaal informatie over lokale omstandig heden. Dat resulteerde in grote aantallen verzoeken aan plaatselijke besturen om opgaven over de meest uiteenlopende zaken, variërend van armen- en wezen instellingen, aantallen en soorten molens, ambachten en beroepen, gevangenen en huizen van bewaring tot de staat van de landbouw en de duinbeplanting. Deze statistische gegevens zijn voor historici een rijke bron en omdat ze over heel Europa zijn verzameld - een nu prettige bijkomstigheid van Napoleons expansiedrift - zijn de gegevens ook interessant voor internationaal vergelijkend historisch onderzoek. De Fransen probeerden ook in cultureel opzicht hun stempel te drukken. Ze voer den hun eigen feestdagen in, bijvoorbeeld 5 december waarop de kroning van Napoleon en de Slag bij Austerlitz moesten worden herdacht. In Zierikzee kregen de belangrijkste straten, bruggen en poorten in 1811 Franse namen. Die refereerden 47 De Oude Haven zuidzijde in Zierikzee, in de Franse tijd omgedoopt tot Quai de Marie Louise (foto monumentenstad.nl)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 49