in datzelfde jaar naar Den Haag). Een andere opvallende naam op de lijst is die van de Zierikzeese notaris Jasper Franse (1838-1916), die vanaf 1910 tot aan zijn over lijden op de lijst voorkomt. Hij was in Kruiningen geboren en had zijn woonhuis en kantoor in het huidige restaurant De Beuze. Op een gevelsteen in dat pand komt zijn naam voor. Opvallende groei van de landbouw Vanaf omstreeks 1895 maakt de Zeeuwse landbouw een gunstige periode door. Brusse en Van den Broeke verklaren de groei van de Zeeuwse landbouw vooral doordat Zeeland vooroploopt bij de opkomst van de coöperatieve beweging. Daar door kunnen boeren goedkoper kunstmest en veevoer aankopen en melk verwer ken en goedkoop krediet verkrijgen. Vooral het veelvuldig gebruik van kunstmest zorgt voor hoge opbrengsten. Kort voor de invoering van het algemeen kiesrecht in 1917 maakt de akkerbouw helemaal een opvallende bloeiperiode door, die zich tot in de twintiger jaren zal uitstrekken. Volgens P.J. Bouman waren de oorlogsjaren 1914-1918 in het algemeen voor de boeren gunstig en in zekere zin te beschouwen als een voortzetting van de al gunstige conjunctuurperiode 1895-1914. Vooral in het begin van de jaren 1914-1918 maakten volgens hem sommigen ongehoorde winsten. Later, na de vaststelling van maximumprijzen en na de stijging van lonen en pachten nam de gemiddelde bedrijfswinst af. De graanprijzen waren gedurende de oorlogsjaren hoog. Van 1916 tot 1918 golden regeringprijzen: vaste bedragen, waartegen de boeren hun graan moesten inleveren. Aangezien deze voor het hele land golden, bevoordeelden zij volgens Bouman vooral de boeren die de laagste productiekosten hadden. In dit opzicht had Zeeland met zijn vruchtbare grond en 66 Mr. J.P. Cau (Zeeuws ArchiefZeeuws Genootschap, Jhr. ir. R.R.L. de Muralt GASDnr. SP 0465) Zelandia Illustrata, Aanwinsten, nr 489-45)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 68