half acht, bij gunstig tij, stapt hij dan ook aan boord van 'de modern ingerichte schroefstoomboot Noord-Beveland'. Het was een aangename reis. 'Na een poos op dek van de frissche buitenlucht te hebben genoten, begaven wij ons naar één der comfortabel ingerichte salons, waar wij ons in de nieuwe dienstregeling verdiepten, die morgen, 1 Juli, in werking zal treden.' Bij Katse Veer wordt, rond kwart voor negen, overgestapt op een diligence, die hem naar Goes brengt. Daar vertelt de heer Krijger hem dat de auto-omnibus, een Hansa-Lloyd met vijfendertig paarden krachten en plaats voor twaalf personen, eveneens vanaf 1 juli zal gaan rijden tussen Katse Veer en Goes. In oktober wordt de Hansa-Lloyd vervangen door een 'spiksplinternieuwe Renault, met 24 paardekracht, ruimte biedend voor 16 a 18 personen, en voorzien van een aanhangwagen tot vervoer van bagage'. En er is nog een nieuwigheid: 'Deze auto-omnibus kan electrisch verlicht worden.' De treinreis naar Middelburg 'Zeeland's schoone hoofdstad' daaropvolgend duurt een klein halfuurtje. Hij bezoekt er het stadhuis en de markt. Ook aan het op de Grote Markt gelegen gebouw van Vreemdelingenverkeer, waar hij door de administrateur, de heer Broers, ontvangen wordt, brengt Brinio een bezoek. Na een temgreis met trein, diligence waar hij 'gekookt en gebraden' uitkomt en boot is hij om half negen weer terug in Zierikzee. Het verslag is een mooi voorbeeld van wat we nu een advertorial zouden noemen: een in de vorm van een nieuwsbericht gemaakte advertentie. Ook in deze zaken was Brinio dus modern te noemen. Landelijk Van de landelijke onderwerpen is duidelijk dat de politiek zijn voorkeur heeft. Ruim negentien keer doet hij er verslag van. De Grote Oorlog is tien maal het thema van een brief. Zoals hiervoor aangegeven gaat de politieke voorkeur van Brinio uit naar de liberalen. Nederland, en vooral Zierikzee, de moderne tijd met al zijn mogelijkheden brengen, blijkt zijn doel te zijn. Hij moet dan ook niets hebben van dr. A. Kuyper en diens manier van politiek bedrijven. 'Dat ziet men aan dr. A. Kuyper. Die is van dominé, professor, minister geworden, en regeert feitelijk nu het geheele land. Beveelt hij rechtsom, alle anti-revolutionairen met de katholieken incluis maken een beweging naar rechts. Kommandeert hij linksom, de geheele Gideonsbende en de Centrumpartij maken een zwenking naar links. Laat ik dat nu eens doen. Men zou me hartelijk uitlachen.' (7-1-1902) Hij beschuldigt hem ook nog eens van vriendjespolitiek. 'Wij dachten indertijd, dat een benoeming als van dr. H.H. Kuyper (zoon van den Minister), een uitzondering zou zijn en blijven, doch wij blijken ons te hebben vergist. Zoontjes van professoren, die een beetje in het gareel loopen, en niet al te onbekend zijn met Barthold Schwarz (curator van de Vrije Universiteit), kunnen hunne kaartjes wel alvast laten drukken met den begeerden titel.' (8-9-1904) Over de socialist P.J. Troelstra is hij niet minder uitgesproken. 'Troelstra, de koning der sociaal-demokratie in Nederland, wilde van ons Zierikzeeënaren socialistjes maken. Hij verkondigde de leer, dat de menschheid, wilde zij eens op aarde gelukkig worden, het privaatbezit door het communaal bezit moest vervangen.' (17-12-1904) Ook beschuldigt hij de Zierikzeese socialisten van stiekeme propa ganda. opdat eenieder wete, dat de Zierikzeesche Coöperatieve Arbeiders Verbruiks-vereeniging 'De Dageraad' niet alleen een economisch, maar ook, en dit niet in het minst, een sociaal-demokratisch doel najaagt, en dat volgens artikel 41 der statuten tien procent van de zuivere winst voor de politieke actie van de S.D.A.P. bestemd is'. (14-4-1916) 81

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 85