Gemeenteraad zou stellen. Aangezien er hier zelfs geen katholieken kiesvereeniging bestaat, zouden wij wel eens willen weten, wie of dien bewusten candidaat zouden gesteld hebben.' (24-1-1905) Misschien was Brinio op het bewuste moment iets te veel bezig met het promoten van zijn liberale kandidaat voor de gemeenteraadsverkiezingen, jhr. R.R.L. de Muralt, en valt de misser onder 'verkiezingsretoriek' te plaatsen. Van een geheel andere orde is de mededeling op 31 januari 1917. Brinio krijgt een compliment voor zijn schrijven: 'De voorzitter verzocht den verslaggever van dit blad aan Brinio den dank van 't bestuur over te brengen voor hetgeen deze over de ijsbaan geschreven heeft. De verslaggever beloofde zich van die taak te zullen kwijten.' Het kan verkeren. Conclusie Bij het doorlezen van de 'Brieven' van Brinio ontstaat er een beeld van een zeer bewogen briefschrijver. Zowel de Zierikzeese zaken als die van het eiland gaan hem aan het hart. Niet alleen het grote werk zoals de woningbouw of de waterleiding heeft zijn aandacht. Het stelen van appels, de vernielingen in het Slingerbosch, het verplaatsen van een mestvaalt en meer wordt door hem becommentarieerd. De stijl die hij daarvoor gebruikt is soms argumenterend, soms wat provocerend. Zijn pijlen zijn daarbij vaak gericht op het gemeentebestuur en de raad. Het lijkt erop dat hij een min of meer persoonlijke vete heeft gehad met raadslid/wethouder Koopman. Hiervoor zijn geen directe bewijzen in het gemeentearchief van Schouwen- Duiveland aanwezig, maar het is op z'n minst opvallend hoe vaak en op welke wijze Koopman door Brinio in zijn 'Brieven' wordt aangepakt. De 'beginnersfouten' - zijn felheid - weet hij in de loop van de jaren iets beter in zijn stukken te verwoorden. Dit leidt echter niet tot een duidelijk aantoonbare afname van de kritiek op zijn brieven. Hij weet nog steeds de zwakke plekken in de samenleving van die jaren te benoemen. Vanaf ongeveer 1918 worden de door hem bereden stokpaardjes soms wat zeurderig van toon. Hij beklaagt zich regelmatig over de traagheid van beslissingen en veranderingen die volgens hem noodzakelijk zijn. Zo moet de middenstand met zijn tijd meegaan. Samenwerking, modernisering en nieuwe ondernemingen zijn daarbij de trefwoorden. Hij is een liberaal in hart en nieren die, ondanks zijn streven naar neutrale bericht geving, daar zeer openlijk voor uitkomt. De politieke aardverschuivinge, lijkt voor hem moeilijk te bevatten te zijn geweest. Tot 1917 kende Nederland een meerder heidsstelsel in combinatie met een districtenstelsel. Liberalisme en antirevolutionairen verliezen, na de Grote Oorlog van 1914-1918, een deel van hun invloed ten gunste van de socialisten. De nieuwe tijd waar hij naar streefde toonde zijn gezicht. Maar wel een behoorlijk ander gezicht dan hij gedacht had. Einde aan de anonimiteit Rest ons nog het laatste stukje van de puzzel. Het lijkt erop dat Brinio lange tijd in de anonimiteit heeft kunnen werken. Toch zijn er in verschillende brieven wel aanwijzingen te vinden waaruit de ware identiteit kon worden ontdekt. Of dit toen ook is gelukt valt nu, na zoveel jaren, niet meer te achterhalen. Als het echt gelukt is om de anonimiteit in stand te houden kan dat als zeer opmer kelijk worden beschouwd. De auteur van de 'Brieven uit Zierikzee' is in die dagen een publiek figuur, bekend op het gehele eiland Schouwen-Duiveland. Hij heeft vele contacten en is opvallend goed geïnformeerd over degenen die de besluit- 84

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 90