Kruiningen. Na het einde van de Eerste Wereldoorlog ging hij terug naar Delft, haalde in 1919 zijn ingenieursdiploma en trouwde met Wilhelmina A.H. (Mien) van der Vegt uit Zierikzee. De familie Van der Vegt hoorde daar tot de gegoede burgerij. Ilckens schoonvader was inspecteur van de spoor- en tramwegen op Schouwen-Duiveland, en zijn zwager, Miens broer, was hoofd gemeentewerken. Ilcken werkte na zijn huwelijk eerst nog een aantal maanden bij de spoorwegen in Limburg en werd in september benoemd tot ingenieur van het Waterschap Schouwen. Dat gebeurde op voorspraak van zijn schoonvader, die die functie van 1883 tot 1903 zelf ook had vervuld. Het Waterschap Schouwen was een groot waterschap (circa 9000 ha), het had tien tallen kilometers aan zeedijken onder beheer en een personeelsbestand van bijna veertig man: machinisten, stokers, tekenaars, kantonniers en dijkbazen. Er was een onbezoldigd bestuur van een dijkgraaf en drie heemraden, allen grote boeren. De directie werd in feite gevormd door de ingenieur voor de technische zaken en de ontvanger-griffier voor de administratie en de financiën. Ilcken was dus wat wij tegenwoordig de technisch directeur zouden noemen. In de stukken en de notulen van het waterschap werd Ilcken consequent als 'de ingenieur' aangeduid, nooit 'Ilcken' of 'de heer Ilcken'. Het echtpaar Ilcken-van der Vegt kreeg drie kinderen: in 1920 werd een dochter Henriëtte Dora (Etty) geboren, in 1921 een zoon Jan Willem en in 1924 een tweede zoon, Anthony Hendrik Willem. Bij het waterschap viel Ilcken snel op. Hij hield zich onder meer bezig met het plaatsen van betonmuurtjes op de Schouwse dijken die de golfoverslag moesten tegengaan. Die waren het idee van een van zijn voorgangers, jhr. ir. R.R.L. de Muralt, die het patent op het ontwerp had. Voor de bouw ontwikkelde Ilcken een soort glijbekisting. Hij experimenteerde met diverse vormen van betonglooiingen en andere dijkbekledingen en met het beschermen van betonconstructies door ze te bestrijken met bitumen. Ook in het sociale leven Het dagelijks bestuur van het Waterschap Schouwen in 1935. Zittend v.l.n.r. P.A.G. van Dijk (ontvanger griffier), C.J. Boogerd (heemraad), S.J. Gast (dijkgraaf), ir. A.J. Ilcken (ingenieur), W.G. Boot Jz. (heemraad), staand v.l.n.r. J. Padmos, J. Klompe (heemraden) (GASD, SGP 0455) 87

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 93