weerbaarheid stak daar nogal schril tegen af: omdat hij de opkomst voor zijn her halingsoefeningen telkens wist te verschuiven was hij in augustus 1928 als reserve officier ontslagen. In de roep om een krachtig gezag stond hij overigens niet alleen; men moet bedenken dat het land zich destijds in een ongekende economische crisis bevond waartegen de regering niet was opgewassen. Het politieke landschap was zeer versplinterd; aan de Kamerverkiezingen van 1933 namen niet minder dan 54 partijen deel. Zo'n versnipperd bestel kon niet werken, dachten veel Nederlanders, het vroeg om een sterke leider. Eind 1933 werd, onder druk van de Tweede Kamer, het lidmaatschap van de NSB vanwege het antiparlementair karakter voor ambtenaren verboden. Gelukkig voor Ilcken was het Waterschap Schouwen een van de twee waterschappen in Nederland waarvoor het ambtenarenreglement (nog) niet gold. Hij kon dus zijn gang blij ven gaan. Daarvan maakte hij dankbaar gebruik. In februari 1934 organiseerde Ilcken de eerste NSB-propaganda-avond op Schouwen-Duiveland in de Zierikzeese Concertzaal. In datzelfde jaar volgden er bijeenkomsten in Bruinisse, Ouwerkerk en wederom Zierikzee. In het voorjaar van 1935 waren er niet minder dan dertien propaganda-avonden, nu ook in Nieuwerkerk, Oosterland, Brouwershaven en Haamstede. Meestal was Ilcken de inleider en waren sprekers nationaal bekende kringleiders. De bijeenkomsten werden in de regel afgesloten met het zingen van het Wilhelmus. Gebruikelijk was dat op dat moment een deel van de aanwezigen uit protest de zaal verliet. Op 1 april 1935 was er zo'n bijeenkomst in Zierikzee waarvoor Ilcken zelfs de tweede man van de beweging, C. van Geelkerken, had weten te strikken. Volgens de Zierikzeesche Nieuwsbode was er een 'vrij groot aantal belangstellenden'. Maar toen Ilcken en de boerenleider E. Roskam later die maand in Bruinisse optraden kwamen er maar 23 personen opdagen. Politieke ambities Ilcken begon te dromen van een politieke carrière. Waarschijnlijk strekte jhr. De Muralt hem tot voorbeeld, die was in 1913 (na zijn carrière als ingenieur van het Waterschap Schouwen) lid van de Tweede en later van de Eerste Kamer geworden. In april 1935 deed de NSB voor het eerst mee met de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Ilcken stond op plaats vier van de Zeeuwse kieslijst. De NSB kreeg twee zetels, Ilcken redde het dus niet. Toch verliepen de verkiezingen voor de NSB bepaald succesvol. In Zeeland kreeg de partij 5,6 procent van de stemmen, en landelijk zelfs 7,9 procent (zie tabel). Op Schouwen-Duiveland stemden 753 inwo ners (6,5 procent) op de NSB. Die kiezers waren vooral uit de liberale hoek afkomstig. Ilcken zelf had tot dan toe ook steeds liberaal gestemd. In december 1935 bezocht Anton Mussert Zierikzee. De Concertzaal was geheel gevuld, de toespraak werd 'met aandacht aangehoord', aldus de Nieuwsbode. De bijeenkomst in Ouwerkerk een paar maanden later, met Ilcken als spreker, was minder succesvol. Naar hem kwamen maar dertien mensen luisteren. 'Niemand gaf zich op als lid,' rapporteerde de Nieuwsbode zuinigjes. Ilcken liet zich daardoor niet afschrikken. In 1936 organiseerde hij niet minder dan negen bijeenkomsten in de diverse kernen van het eiland. Een jaar later deed de NSB voor het eerst mee aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Ilcken stelde zich kandidaat; hij kwam op de dertiende plaats op de kieslijst 'beneden de rivieren'. Zijn kandidatuur viel niet bij iedereen op het eiland in de smaak. Een verkiezingsbijeenkomst van de NSB op 20 april in Zierikzee liep flink uit de hand. De politie moest een paar keer orderverstoorders uit de grote zaal van hotel Juliana verwijderen en tijdens de 89

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 95