HET TRAGISCHE LEVEN VAN JAN VAN RENESSE In Vlaanderen een held, in Holland verguisd en vergeten door Ton Oosterhuis In België houdt de taalgrens nog steeds twee werelden gescheiden, met echt bevriend, ook niet echt vijandig, maar meer als in een huwelijk dat op de klippen is gelopen. Het hield het land nog onlangs een heel jaar zonder regeripg. Het con iet is in wezen heel oud. Het kleurde al de gang van zaken in de middeleeuwen. Zomaar een tekst op internet: 'De Nationale Feestdag van de Vlaamse Gemeenschap in het land dat tegenwoordig het Koninkrijk België heet te zijn, wordt elk jaar op 11 Tuli gevierd. De meeste mensen in ons land weten nauwelijks nog waarom nu juist die datum uitgekozen werd. Vroeger op school hebben ze in de geschiedenisles wel eens geleerd over de middeleeuwen en over die veldslag die de Vlamingen ooit, lang geleden, eens gewonnen hebben van de Fransen. Maar daar houdt het meestal op. Zeer weinig mensen beseffen nog het belang van die veldslag, waaraan ze nochtans in zeer grote mate te danken hebben dat ze vandaag nog steeds Nederlands praten en dat ons land geen deel uitmaakt van Frankrijk. Die vene veldslag uit lang vervlogen tijden was de Guldensporenslag!' En ik voeg daaraan toe: de grote held van die veldslag was de Zeeuwse ridder Tan van Renesse. Lodewijk van Velthem noemde hem in zijn Spiegel Histonael de eigenlijke aanvoerder in die slag en bezong hem als de grootste veldheer van zijn tijd even dapper in de oorlog, als edelmoedig in de overwinning. Jan van Renesse is als historische figuur een merkwaardig fenomeen. Je zou hem kunnen vergelijken met Robin Hood, een van de grootste helden van de middeleeuwen, die omstreeks llóO in Locksley werd geboren. Als verbannen edelman verzette hij zich tegen het gezag. Een eerste vermelding van zijn heldendaden dateert uit 1377 en dat was het begin van een grote populariteit. Kijk je naar de historische figuren in de Nederlanden, dan zou de verbannen edel man Jan van Renesse waarschijnlijk een goede kandidaat zijn geweest voor een soortgelijke rol in deze streken. Er is in sommige opzichten zelfs enige gelijkenis tussen beide figuren. Zoals de Saksische edelman Robin Hood zich verzette tegen de overheersing door arrogante Franstalige Normandiërs, zo leidde de Zeeuwse edel man Renesse het verzet tegen de opdrin gende Franstalige Henegouwers in Holland en tegen de Franse koning in Vlaanderen. En ze deden dat waar ze hun tegenstanders Het familie wapen Van Renesse (Wikipedia) ook maar konden treffen. Een pikante bij- 7

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2016 | | pagina 9