De beschuitbakker de plankensnijder een vaak folkloristische voorstelling uit. Tegen Sint-Nicolaas vulde de bakker de voorstelling met speculaasdeeg en sneed het met een vlijmscherp broodmes los van het overgebleven deeg. Met een fikse handbeweging sloeg hij de deegafdruk uit de plank. Talloze speculaaspoppen (vrijers, vrijsters, dieren en allerhande aantrekkelijke figuren), werden gebakken en te koop aangeboden. Het laatste kwartaal waren dat de 'speculaösjes', de minikoekjes, die ook uit een speculaasplank werden geslagen. Omdat elke plank de nodige slagen kreeg te verduren, sleten en spleten ze snel. Ze gingen dus niet zo erg lang mee. Maar als een snijder langskwam met een aanbod, werden ze snel vervangen. Karrevrachten speculaas bakte iedere bakker de jaren door. Zowel bruine als ook gesuikerde speculaas. Het was een uitermate gewild product. Een grote vooruitgang begin twintigste eeuw was de komst van de zogenaamde speculaasmachine. Ter vervanging van de speculaasplank schafte menig bakker zo'n apparaat aan. Met behulp van een slinger zorgde een metalen wals met speculaasvormpjes via een transportbandje voor een grote hoeveelheid exemplaren. Het hele jaar door werden verschillende walsen gebruikt, bijvoorbeeld voor de aanmaak van kerstkransjes. Mijn vader had zelfs een wals met daarin koekvormpjes met zijn eigen naam. Cursussen voor ervaren bakkers Van de bakker werd veel vakmanschap en inventiviteit verwacht, en dat terwijl hij aanvankelijk nooit een vakdiploma had behaald. Toch was het bakken van het dagelijks brood geen avontuur. Gaandeweg groeide de gezel in het vak tot volwaardig broodbakker. Pas na de Tweede Wereldoorlog kwam het fenomeen bakkerscursus. Veel jonge bakkers lieten zich graag op de hoogte brengen van al wat 101

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2017 | | pagina 103