OORLOGSSLACHTOFFERS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND door Jop Steenhof de Jong en Wim de Vrieze Inleiding Op 10 mei 1940, bij het krieken van de dag, werd Nederland onverhoeds door Duitse troepen overvallen. Om kwart over vier werd vliegveld Haamstede vanuit het noorden aangevallen door twaalf Duitse vliegtuigen en gebombardeerd. Daarbij kwam de vrijwillige Nederlandse luchtwachter Leendert Bakker om het leven. Hij was daarmee het eerste Schouwen-Duivelandse oorlogsslachtoffer. Na hem zouden nog honderden andere inwoners als gevolg van oorlogshandelingen in de Tweede Wereldoorlog komen te overlijden. Van het totaal aantal slachtoffers uit Schouwen-Duiveland bestond tot op heden geen duidelijk beeld. Uiteraard zijn bepaalde groepen slachtoffers al eerder beschreven: de weggevoerde Joden, de 'Tien van Renesse', de slachtoffers van de bombardementen op de veerboten Prins Hendrik en Minister Lely. Voor de gemeenten Burgh en Haamstede heeft Wim de Vrieze in 2014 een inventarisatie gemaakt die leidde tot de oprichting van een oorlogsmonument bij de Hervormde kerk in Haamstede. De lijst van namen op de natuurstenen plaat moest overigens al een keer worden aangevuld. Toen de auteurs van dit artikel zich ten doel stelden een inventarisatie voor geheel Schouwen-Duiveland te maken, was de verwachting dat het zou gaan om circa 120 personen. Uit archiefonderzoek en interviews met overlevenden en nabestaanden bleek dat het aantal oorlogsslachtoffers minstens 205 moet hebben bedragen. Dit getal behoeft enige toelichting. Uitgangspunt voor onze lijst is dat de slachtoffers tijdens of kort voor de oorlog op het eiland woonachtig waren. Daarbij maken wij een uitzondering voor militairen en leden van de koopvaardij; zij waren namelijk dikwijls wel bij de gemeente uitgeschreven maar werden door de bevolking toch beschouwd als 'zonen van Schouwen-Duiveland'. Op onze lijst komen ook oorlogsslachtoffers voor die ten tijde van hun overlijden niet meer op het eiland woonden, maar waren verdreven door de evacuatie en inundatie, oorzaken die rechtstreeks te herleiden zijn tot de oorlog. Personen die tijdens hun evacuatieperiode een natuurlijke dood zijn gestorven staan niet op onze lijst, ook al kan men de kanttekening maken dat de evacuatie voor veel ouderen hun overlijden wel kan hebben bespoedigd. De lijst eindigt niet met de Duitse capitulatie op 5 mei of met de Japanse overgave op 2 september 1945. Nadien zijn namelijk nog tal van inwoners overleden aan de gevolgen van hun verblijf in concentratie- en werkkampen of tijdens de gedwongen tewerkstelling in Duitsland (ziekte, uitputting). Bovendien is een aanzienlijk aantal personen, onder wie nogal wat kinderen, gesneuveld als gevolg van ongelukken met mijnen en munitie. Wij beschouwen hen als oorlogsslachtoffers. Het is zelfs niet ondenkbaar dat daardoor in de toekomst nog slachtoffers zullen vallen. Nog in 2005 kwamen drie vissers uit Ouddorp om het leven doordat ze een mijn in hun netten kregen. In dit artikel zullen wij de oorlogsslachtoffers behandelen per groep. Ter wille van de leesbaarheid zullen wij in de tekst wel de namen maar niet de biografische gegevens vermelden. Aan het slot van het artikel volgt de tabel met alle namen en gegevens, voor zover bekend. Wij hebben niet de illusie dat onze lijst compleet 105

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2017 | | pagina 107