is en al evenmin dat alle informatie geheel correct is. Ook officiële documenten vermelden vaak verschillende geboorte- en overlijdensdata voor dezelfde persoon en zelfs de spelling van namen geeft vaak aanleiding tot verwarring. Wij staan dan ook open voor aanvullingen en correcties. Nederlandse militairen Vijftien inwoners van Schouwen-Duiveland kwamen tijdens de oorlog in Nederlandse krijgsdienst om het leven, vier te land en twaalf ter zee. Drie Nederlandse militairen stierven in de meidagen van 1940. J.J. van der Maas uit Noordwelle sneuvelde op de eerste oorlogsdag in Mill (Noord-Brabant). De Duitsers staken in de vroege ochtend met een pantsertrein bij Gennip de Maas over, voordat het Nederlandse leger de gelegenheid had gehad de spoorbrug op te blazen. Ze namen vervolgens ook de brug over het Defensiekanaal bij Mill in, onderdeel van de Peel-Raamstelling. Daar werden ze door zware Nederlandse artillerie bestookt. Bij die gevechten sneuvelden vijfendertig Nederlandse en circa tweehonderd Duitse soldaten. De naam van Van der Maas staat vermeld op het oorlogsmonument in Mill. Hij is, evenals de al genoemde Leendert Bakker, herbegraven op het militair ereveld Grebbeberg. Twee inwoners van Zierikzee kwamen op 12 mei om het leven in de buurt van Rotterdam. J.H.J. van Doorn sneuvelde toen zijn legeronderdeel via de Barendrechtse brug probeerde op te rukken naar het door Duitse parachutisten ingenomen vliegveld Rotterdam- Waalhaven. M.J. van der Have stierf tussen Delft en Overschie. Daar probeerden Duitse parachutisten via de weilanden langs de rijksweg Rotterdam-Delft hun landgenoten die de Maasbruggen in Rotterdam bezet hielden te hulp te komen. Zij werden opgehouden door Nederlandse huzaren, van wie er twee sneuvelden, onder wie Van der Have. Anderen vluchtten naar de op de boerderij 'De Vrijheid' wonende Jan Rodenburg, die de twee stoffelijke overschotten met een bootje ophaalde en naar zijn boerderij bracht. Hij had zelf een zoon en twee schoonzoons die aan het front vochten, zij kwamen heelhuids terug. Uit dankbaarheid daarvoor liet Rodenburg na de bevrijding op eigen initiatief een natuurstenen monument maken met de namen van de twee slachtoffers en het plaatsen waar zij om het leven kwamen, in een Monument M.J. van der Have, (foto Cees van der Kooij) 106

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2017 | | pagina 108