J. van Steijn uit Den Osse zo'n aangespoeld oorlogstuig mee naar huis te nemen, waar hij het in zijn schuurtje opsloeg. Op tweede kerstdag wilde zijn zwager T. van de Schelde het ding ook weieens zien. Vermoedelijk hebben de mannen aan de ontsteker gezeten, want het projectiel vloog met een daverende klap de lucht in, waarbij zij alle twee omkwamen. Het zesjarig zoontje van Van Steijn zag de ontploffing van een afstand maar bleef ongedeerd, zo vertelde de nu 83-jarige J. van Steijn uit Zierikzee. In het laatste oorlogsjaar zouden opnieuw diverse inwoners van het eiland door mijnen om het leven komen, deze ongelukken komen verderop in dit artikel nog ter sprake. Vrijwillig in Duitsland Twee personen uit Schouwen-Duiveland zijn vrijwillig naar Duitsland gegaan en daar omgekomen. De eerste was een zogenaamde Oostlandboer, M. van Klinken uit Nieuwerkerk. De Duitsers hadden in Oost-Europa grote gebieden veroverd waar op uiterst primitieve manier de landbouw werd bedreven. Het was de bedoeling om daar met hulp van Nederlandse boeren welvarende landbouwkolonies te vestigen. Die bedrijven konden dan weer zorgen voor de voedselvoorziening in Duitsland. De Oostlandboeren werden goede lonen in het vooruitzicht gesteld en op termijn ook een eigen boerenbedrijf. Van Klinken zou door bakker Moerland, een berucht NSB'er uit Nieuwerkerk, zijn overgehaald naar zo'n 'Oostprovincie' te vertrekken, zodat hij zijn schulden bij de laatste kon aflossen. Maar de land bouwkolonies mislukten totaal: de gronden waren verarmd, er was geen gereedschap en er waren geen machines. De plaatselijke bevolking zag de Oostlandboeren bovendien als handlangers van de Duitsers, en partizanen (wij zou den tegenwoordig zeggen: gueril- lastrijders) voerden 's nachts aan vallen op de bedrijven uit. Bij zo'n aanval kwam Van Klinken om het leven. De tweede Schouwse burger die tijdens een vrijwillig verblijf in Duitsland het leven liet, was de huisarts C.J.M. Boogerd uit Zierikzee. Hij was een telg van een vooraanstaand Schouws geslacht van akkerbouwers, voor de oorlog een gezien burger, voorzitter van het Groene Kruis, gemeenteraadslid en later lid van Provinciale Staten namens de liberalen. Maar direct na de Duitse inval bekeerde Boogerd zich tot de NSB en schreef over de reden C.J.M. Boogerd (Gemeente Archief Schouwen-Dui veland, GASD) 108

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2017 | | pagina 110