van die nogal opzienbarende overstap een brochure die door zijn nieuwe politieke vrienden landelijk werd verspreid. Van zijn idealen waren maar weinig inwoners van Zierikzee gediend, zodat hij veel patiënten verloor. Min of meer gedwongen verhuisde hij naar Duitsland om een opleiding tot chirurg te volgen. Hij werd daar getroffen bij een bombardement en overleed in juni 1945 in een Duits ziekenhuis. Over de talrijke inwoners van Schouwen-Duiveland die omkwamen tijdens een onvrijwillig verblijf in Duitsland komen we verderop terug. Koopvaardij Voor de oorlogvoering van de geallieerden was de koopvaardij onmisbaar. Veel grondstoffen en wapens moesten immers van overzee worden aangevoerd. Om zich verzekerd te weten van voldoende bemanning had de regering in ballingschap al op 6 juni 1940 de vaarplicht ingesteld. Zeelieden die zich tijdens de bezetting buiten Nederland bevonden werden verplicht om te blijven varen, op straffe van vier jaar gevangenisstraf. Het varen was niet zonder risico. De geallieerde schepen waren veelal verouderd en langzaam en vormden een makkelijk doelwit voor de Duitse onderzeevloot. Vier inwoners van Zierikzee kwamen daarbij om het leven: M.C. Beije en C.A. Klink op ms Zaandam, in de Indische Oceaan, S. van Eenige op ss Alphacca en L. de Jonge op ss Mangkai, de laatste twee op de Atlantische Oceaan. Gijzelaars Op 4 mei 1942 werd gijzelaarskamp Sint-Michielsgestel, gevestigd in het kleinseminarie Beekvliet in Sint-Michielsgestel, geopend. Tot september 1944 werden hier honderden notabele Nederlanders, onder wie politici, burgemeesters, hoogleraren, geestelijken, advocaten, schrijvers en musici vastgezet. De nazi's wilden deze mensen als onderpand gebruiken om het Nederlandse verzet de kop in te drukken en maakten bekend dat zij bij sabotageacties gefusilleerd zouden worden. Onder de gijzelaars waren de volgende inwoners van Schouwen-Duiveland: Gijzelaars Sint-Michielsgestel 1942 Jhr. R.J.H.Q. Röell burgemeester Haamstede A. Baron Schimmelpenninck van der Oye grootgrondbezitter Schuddebeurs M.C. van den Bout notaris Renesse J.E. van den Broek boekhandelaar Zierikzee J.G. LaSeur tandarts Zierikzee J.J. van den Ende notaris Zierikzee Jhr. RH. Verspijck arts Zierikzee G. de Puyt hoofdagent politie Zierikzee R. Gerritsen belastinginspecteur Zierikzee W. Nieuwenhuijsen advocaat Zierikzee G. van der Vliet wijnhandelaar Zierikzee C. van der Vliet bankdirecteur Zierikzee F.L. Timmerman handelaar in Zierikzee landbouwmachines Op 7 augustus 1942 werd op het spoorwegviaduct bij de Binnenrotte in Rotterdam een mislukte bomaanslag gepleegd op een trein vol Duitse verlofgangers. Kort na de aanslag liet generaal Friedrich Christiansen, Wehrmachtsbefehlhaber in 109

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2017 | | pagina 111