N.J. Beije, met notitieboekje voor het olievat (foto Frans Beekman) Vrijwilligerslegioen Nederland. Men hoopte dat zo'n puur Nederlandse eenheid een grotere aantrekkingskracht zou hebben. Het kreeg zelfs, in elk geval in naam, een Nederlandse commandant, de generaal b.d. Seyffardt. Net als de Wiking- divisie werd het ingezet in de omgeving van het door de Wehrmacht omsingelde Leningrad. Waarschijnlijk hebben niet meer dan zeventien inwoners van Schouwen- Duiveland in de Wiking-divisie en het Legioen Nederland meegevochten. Twee inwoners van Zierikzee, J. van Beveren en D. Stoutjesdijk, en een uit Renesse, N.J. Beije, zijn daarbij om het leven gekomen. Van Beveren maakte deel uit van het vrijwilligerslegioen. Hij raakte gewond op 21 juni 1942 en overleed een dag later in de hoofdverbandplaats in Selo-Gora bij Leningrad. Van Stoutjesdijk weten wij dat hij vroeger bij de politie werkte en op 2 november 1942 als SS-Sturmmann binnen de Wiking-divisie sneuvelde aan het Kaukasusfront bij Gross-Malgobek. De geschiedenis van Nico Beije is enigszins raadselachtig. Deze zoon van een caféhouder was een actief natuurbeschermer en vooraanstaand lid van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie NJN en publiceerde diverse artikelen over de flora en fauna op het eiland. Hij zou al voor de oorlog een relatie gekregen hebben met een jonge Duitse die zich als natuuronderzoekster op het eiland bevond, maar die in werkelijkheid een Duitse spionne zou zijn die de Nederlandse kustverdediging kwam inspecteren. Hoe het ook zij, Beije sloot zich tijdens de oorlog bij de SS aan (of bij de daaraan gelieerde transportorganisatie Nationalsocialistisches Kraltlahi korps (NSKK), dat is 111

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2017 | | pagina 113