Na het vertrek van de Duitsers, voor Schouwen-Duiveland pas op 7 en 8 mei 1945, komt er nog geen einde aan de ellende. Niet minder dan vijfendertig inwoners overlijden na de bevrijding. Zeemijnen en achtergebleven munitie zorgen voor veel slachtoffers. Nog in 1947 komt een jongen van vijftien uit Zierikzee om die een explosief probeert te demonteren. Het valt zelfs niet uit te sluiten dat ook in de toekomst nog dodelijke slachtoffers zullen vallen ten gevolge van explosieven uit de Tweede Wereldoorlog. We hebben geprobeerd de slachtoffers in een aantal categorieën onder te verdelen. Dan valt op dat beschietingen en bombardementen de zwaarste tol geëist hebben, gevolgd door ongelukken met explosieven. Niet van iedereen is het lot na de bevrijding onmiddellijk bekend. De krijgsgevangenen en dwangarbeiders komen maar mondjesmaat naar huis terug, schrijven of telefoneren is nauwelijks mogelijk. Men kan zich geen voorstelling maken van de angst en radeloosheid die er bij de achterblijvers heersen wanneer een familielid of vriend maar steeds niet verschijnt en niets van zich laat horen. Het Rode Kruis heeft zich na de oorlog veel moeite gegeven om na te gaan wat er met hen is gebeurd. Er zijn daar kort na de oorlog niet minder dan vierhonderd man fulltime bezig met het opsporen van vermisten! Dit werk gaat tot in de jaren vijftig door. Van een enkeling heeft men geen spoor gevonden en moeten vaststellen dat hij Vermoedelijk is overleden'. Nogal wat slachtoffers zijn buiten Nederland begraven. Soms volgt later een herbegrafenis in Nederland. Maar niet van alle overledenen is het stoffelijk overschot gevonden. Dat geldt uiteraard voor de slachtoffers in de vernietigings- en concentratiekampen, maar ook voor enkele dwangarbeiders en voor de slachtoffers van scheepsrampen. Is Schouwen-Duiveland zwaarder getroffen dan Nederland als geheel? Nee. Hoezeer het eiland ook geleden heeft onder de Duitse bezetting en de inundatie, het is er beter vanaf gekomen dan Nederland (2,3 procent van de bevolking omgekomen) en ook beter dan de rest van Zeeland (1,1 procent). Slachtoffers, in procenten van de bevolking Nederland Schouwen-Duiveland Burgerslachtoffers van beschietingen en bombardementen, te land Burgerslachtoffers van beschietingen en bombardementen, ter zee Ongelukken met explosieven Dwangarbeiders Joodse inwoners Gesneuveld in Nederlandse dienst (krijgsmacht, koopvaardij) Terechtgesteld (Tien van Renesse, concentratiekamp, gijzelaar) Gesneuveld in Duitse dienst (krijgsdienst, vrijwillig verblijR Overige Totaal 48 30 26 26 23 20 19 8 5 205 Militairen Joodse slachtoffers Overige burgerslachtoffers Totaal 0,1% 1,2% 1,0% 2,3% 0,1% 0,1% 0,7% 0,8% 127

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2017 | | pagina 129