Passer- en winkel haaksymbool Loge 'De ster in 't Oosten' Sint Domusstraat 66 Zie- rikzee (foto Wijnand Renden) zijn, want fundamentele leerstukken van de orthodoxe traditie (verzoening door de bloedstorting van Christus - de Bijbel als het geopenbaarde en onfeilbare Woord van God) werden ontkend of speelden geen rol. In die afwijzing speelde ook mee de geheimzinnigheid waarmee naar het besef van velen de vrijmetselarij omgeven was. Al spoedig was Helder voorzittend meester van de loge te Harlingen en bekleedde dezelfde functie enige tijd in de loge L'Union Provinciale te Groningen. Toen hij predikant werd in Zierikzee (1885) liet hij zich overschrijven naar de loge 'De Ster in 't Oosten' in die plaats en werd er vrijwel terstond voorzittend meester, gedurende 45 jaar heeft hij onafgebroken die functie vervuld. In 1886 kreeg Helder zitting in het hoofdbestuur en vervulde achtereenvolgens de functies van Grootarchivaris- bibliothecaris (1886-1892) en van Eerste Grootopziener (1892-1920). Bovendien was Helder van 1918 tot zijn overlijden in 1933 erelid van het hoofdbestuur van de Orde der Vrijmetselaren. Helder 'staat te boek als een erudiet vrijmetselaar'.54 Een in memoriam zegt: 'Br. Helder is onder ons een figuur geweest, een figuur waarvan zeer groote invloed is uitgegaan, die nog veel langer zal duren dan de tijd waarin hij lid van het Hoofdbestuur was.'55 Deze faam is onder meer het gevolg geweest van grondig onderzoek dat Helder deed naar oorsprong, geschiedenis, ontwikkeling en betekenis van maconnieke rituelen. Hij had hiermee gehoor gegeven aan een opdracht van het hoofdbestuur.56 Wellicht als uitvloeisel van dit breed opgezette onderzoek, verzocht het hoofdbestuur hem vervolgens een voorstel te ontwerpen voor een nieuw rituaal. Doel hierbij was onder andere de vrijmetselarij uit de sfeer van het verburgerlijkte verenigingsleven te halen, het maatschappelijk functioneren te verbeteren en de toegang gemakkelijker te maken. In het nieuwe rituaal dat Helder voorstelde had hij de weg gekozen van een zogenaamd eenheidsrituaal, waarbij de drie ritualen van leerling, gezel en meester werden versmolten tot een enkele 44

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2017 | | pagina 46