Dr. J.A. Vollgraff, 1950 (Museum Boerhave, Leiden) werd en zich ging verdiepen in de geschiedenis van de wis- en natuurkunde. Toch had Zierikzee hem iets goeds gebracht. Op 23 september 1909 trad Johan in Arnhem in het huwelijk met niemand minder dan Johanna Wilhelmina Margaretha Valeton (geboren Ambt Doetinchem 1877), zijn oud-collega van de HBS in Zierikzee! Zij had kort tevoren haar ontslag genomen als lerares Engels en was teruggekeerd naar Arnhem. Beiden waren op dat moment 32 jaar. Ook de inwoners van Schouwen- Duiveland werden op de hoogte gebracht door een huwelijksaankondiging in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Afkondiging vond ook plaats in Zierikzee. Als getuigen bij het huwelijk waren namens de bruidegom aanwezig de vader en broer van Johan, beiden hoogleraar, en van de zijde van de bruid haar vader, dr. Matthée Corneille Valeton, conrector in Arnhem, en haar broer, Josué Jean Philippe Valeton, zonder beroep. Johan en Johanna kregen twee kinderen. De oudste, Johan Christoph (Leiden 1910-1934), genoemd naar zijn grootvader, overleed als medisch kandidaat op 23-jarige leeftijd. De tweede was een meisje: Theodorique (Leiden 1914-Bilthoven 2009). Zij werd genoemd naar de oom van de moeder, dr. Théodéric Valeton (Groningen 1855-'s-Gravenhage 1929), die hoofd van het Herbarium van 's Lands Plantentuin in Buitenzorg (Indië) was geweest. Dr. J.A. Vollgraff werd in 1911 privaatdocent in de geschiedenis van de natuur- en wiskunde in Leiden. Vijf jaar later werd hij benoemd tot hoogleraar in de wiskunde aan de Vlaamse universiteit in Gent. Zijn zwager, de chemicus J.J.P. Valeton, doceerde daar ook. In 1918, bij het einde van de Eerste Wereldoorlog, moesten zij terugkeren naar Nederland omdat deze functies werden beschouwd als collaboratie met de Duitse bezetter. Vollgraff, Valeton en andere professoren werden veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en betaling van een boete van 80 000 francs per persoon. Om de gevangenisstraf en het betalen van de boete te ontlopen, was België verboden gebied voor hen geworden.5 In 1920 werd Vollgraff tijdelijk 70 Éi

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2017 | | pagina 72