E NOTENKRAKER BRITSE BOMMEN TREFFEN ZIERIKZEE Reconstructie van een rampzalige vergissing in 1917 door Corstiaan Prince MA Inleiding De Britse Flight Lieutenant Cecil Hill Darley en zijn waarnemer, John McKimmie Young, tuurden samen vanuit hun cockpit over het donkere water. De sterren waren zichtbaar, maar boven land hing wel bewolking. Toch was de kustlijn duidelijk herkenbaar, net als de pier en de haveningang van Zeebrugge. Darley wierp acht bommen. Daarna draaide hij naar het westen en verdween in de nacht. Op hetzelfde moment schrok een reporter van De Telegraafdie in Vlissingen verbleef, wakker van enkele doffe dreunen in de verte. Al snel ontving hij onbevestigde berichten dat er bommen op Zierikzee waren gevallen. Dit klonk onwaarschijnlijk, want die stad lag behoorlijk ver van de Vlaamse kust, die bijna dagelijks werd gebombardeerd. Voor de zekerheid belde hij een contactpersoon in Zierikzee. 'Er loopt hier een gerucht, maar 't zal wel een praatje zijn, dat er bommen op Zierikzee zijn geworpen.' 'Het is waar', klonk het aan de andere kant van de lijn.1 In plaats van het beoogde doelwit Zeebrugge heeft Darley in de nacht van 29 op 30 april 1917 acht bommen afgeworpen boven Zierikzee, in het neutrale Nederland. Het ging om zes bommen met een gewicht van vijfenzestig pond en twee van honderd pond. Naar latere maatstaven waren het lichte bommen, maar de schade was niettemin groot. De bommen vielen in de Molenstraat, Sint Domusstraat, in een tuin achter Oude Haven 14, Oude Haven 50, de Gasfabriek en in een sloot bij de Joodse begraafplaats in Malta, waar ook de laatste twee bommen terechtkwamen. In de Sint Domusstraat kwamen drie leden van het gezin Leijdekkers om het leven, onder wie een kind. 'Wat in Zierikzee gebeurd is, is een ramp zooals ons land tijdens den mhn op dg ooi log nog niet getroffen lee t. o omsiag van het politiek-satirische tijdschrift De No- bracht De Telegraaf de volgende dag tenkraker, van 5 Wiei 1917. 'De vliegende Dood' heeft het nieuws. Het was de eerste keer dood en verderf gezaaid in Zierikzee. Het formaat dat in Nederland doden vielen als van de kisten is een verwijzing naar de slachtoffers: gevolg van een luchtbombardement. twee volwassenen en een kind (Gemeente Archief De gebeurtenis maakte dan ook diepe Schouwen-Duiveland, gasd) 73 ZIERIKZEE.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2017 | | pagina 75