De afwikkeling Op 19 juli 1917 gaf de Britse admiraliteit in een vertrouwelijk schrijven aan dat er contact was geweest met de Nederlandse regering. Inmiddels waren de Lords Commissioners of the Admiralty, een raad van de voornaamste marineofficieren, tot de conclusie gekomen dat wel degelijk een Brits vliegtuig verantwoordelijk was voor het bombardement op Zierikzee. Aangezien een Nederlandse stafofficier kort daarvoor bomscherven van 65 lb.-bommen uit Zierikzee had getoond, viel dat nog moeilijk te ontkennen. Een brief gericht aan de viceadmiraal van Dover Patrol bevatte de volgende bevindingen: 'My Lords have reviewed all the available evidence, which shows among other things that no allied machines other than the two from the Naval Wing from Dunkirk were out that night in the vicinity. It also appears that the topographical features of the neighbourhood of Zierikzee were such as might be likely under conditions of bad visibility to lead a pilot into confusing the town with Zeebrugge Taking all the facts into consideration, My Lords have come to the conclusion that without doubt Lieutenant Darley dropped his bombs on Zierikzee under the impression that he was over Zeebrugge.'19 [De Lords hebben al het beschikbare bewijs beoordeeld, hetgeen onder meer aantoont dat er geen andere geallieerde toestellen dan de twee van de Naval Wing uit Duinkerken die nacht in de nabijheid actief waren. Het blijkt ook dat de topografische kenmerken van de omgeving van Zierikzee van dusdanige aard waren dat onder omstandigheden waarbij het zicht slecht is, het aannemelijk is dat een vlieger de stad aanziet voor Zeebrugge Alle feiten in aanmerking nemend, zijn de Lords zomertijd geïntroduceerd. Beide landen hadden in de loop van april 1917 de klok een uur naar voren gezet. Het tijdsverschil bleef dus twintig minuten, terwijl nu net werd gedaan alsof alleen de Britten de klok hadden verzet. 82 Na de bestudering van enkele bomfragmenten die in Zierikzee waren aangetroffen, kwamen deskundigen van het ministerie van Oorlog tot de conclusie dat het om Britse bommen ging (Nationaal Archief Generale Staf 2.13-70. inv. 590, met dank aan Hans van Lith)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2017 | | pagina 84