hij om het leven bij een crash in Italië. John McKimmie Young overleed in 1965 op 69-jarige leeftijd in Edinburgh.23 Een ongelukkige samenloop Wie met ogen van de eenentwintigste eeuw naar de vergissingsaanval op Zierikzee kijkt, is wellicht geneigd deze episode te beschouwen als een staaltje amateurisme uit een tijdperk dat de luchtvaart nog in de kinderschoenen stond. Inderdaad valt niet te ontkennen dat Darley en zijn waarnemer tijdens deze vlucht het spoor bijster raakten en duidelijk enkele verkeerde beslissingen namen. Desondanks was er die nacht vooral sprake van een ongelukkige keten van omstandigheden. Ten eerste was er de grondmist, waardoor Darley en McKimmie Young tijdens de heenvlucht de kustlijn uit het oog verloren. Ten tweede draaide de wind tijdens hun vlucht waarschijnlijk naar het zuidwesten, terwijl zij in de veronderstelling verkeerden dat ze tegen de wind in naar Zeebrugge vlogen. Ten derde was het toentertijd 's nachts nog echt donker boven West-Europa, waardoor het veel moeilijker was om op de grond herkenningspunten te vinden en al helemaal met laaghangende mistflarden. Tot slot heeft het er alle schijn van dat Darley en McKimmie Young zo gefixeerd waren op Zeebrugge dat ze in nachtelijke condities het Havenkanaal van Zierikzee aanzagen voor het kanaal tussen Zeebrugge en Brugge. Een overkoepelende verklaring kan worden gezocht in wat in de huidige luchtvaartterminologie 'human factors' wordt genoemd. In het samenspel tussen mens en machine is het beoordelingsvermogen van de mens vaak de zwakste schakel. Zelfs een bekwame vlieger als Darley kon onder bepaalde omstandigheden volledig de weg kwijtraken en in de stress fouten maken. Als dan ook een goede samenwerking in de cockpit ontbrak, was dit een recept voor desastreuze beslissingen. De bomaanval op Zierikzee was geen opzichzelfstaand incident. Tijdens de Eerste Wereldoorlog vonden diverse vergissingsaanvallen plaats op Zeeuwse steden en dorpen. Met name in Zeeuws-Vlaanderen vielen regelmatig verdwaalde bommen. Maar ook Goes werd op 22 december 1917 getroffen door een luchtaanval, waarbij een dode viel. In de eerste jaren van de Tweede Wereldoorlog hadden Britse bommenwerpers nog altijd de grootst mogelijke moeite om hun doelwitten te vinden. Vooral bij nachtaanvallen vielen bommen vaak kilometers van hun beoogde doelwit. In augustus 1941 bleek uit een studie van de RAF dat slechts een op de drie bommenwerpers van Bomber Command binnen vijf mijlen van het doelwit wist te komen.24 Een statistiek die de vergissingsaanval op Zierikzee wellicht in een ander licht plaatst. 84

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2017 | | pagina 86