MAXIMILIAAN VAN BOURGONDIË EN DE VISSERIJ VAN BROUWERSHAVEN (1544) Vissen in roerige tijden door Adri R van Vliet Inleiding In 1544 gaf Maximiliaan van Bourgondië (1514-1558) aan Brouwershaven een hele serie voorschriften, in die tijd een keur of privilege genoemd, waarin het volledig reilen en zeilen in de stad op bestuurlijk, economisch en sociaal gebied werd geregeld. In deze keur staan maar liefst 125 voorschriften die het 'ghemeen welvaren' van de stad moesten bevorderen en daarnaast ook nog eens 63 voorschriften om de visserij in goede banen te leiden. Veel is in de loop der jaren al gepubliceerd over de stadsrechten en privileges van Brouwershaven.1 Maar deze schitterende bron is tot nu toe aan de aandacht van onderzoekers ontsnapt. Tijd om de inhoud voor het voetlicht te halen.2 Dit es die nieuwe kuer van Brauwershaven verleent ende gheordoneert byden hooghen moghenden ende wel gheboore heere heere Maximiliaen van Bourgoingen, heer van Beveren, van de Vere, Vlissinghe, Brauwershaven, Duvelandt et cetra, admirael ende capitan generael van der zee, stadhouder van Hollandt ende Zeelandt. 4 oktober 1544 Maximiliaan kondigde de nieuwe keur voor Brouwershaven af in een hectische tijd. Een oorlog was zojuist beëindigd. Op 18 september 1544 had keizer Karei V namelijk te Crépy opnieuw, naar later zou blijken voor een korte periode, vrede met aartsvijand Frankrijk gesloten. Maximiliaan zelf was net met zijn oorlogsvloot Gezicht op de stad Veere en het kasteel Zanden- burg rond 1550 (Fragment van Panorama van Walcheren, Mu seum Plant in- Moretus, Ant werpen) 7

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2017 | | pagina 9