OP VERZOEK. mieifiiiii ii iiiiftei. gemeubeleerde KAMER de beste gevolgen heeft gehad. 'Ook zijn Tandpoeder allezins aan deszelfs doel voldaan wordt.' Duidelijk is dat er concurrentie is van rondtrekkende kwakzalvers (tandentrekkers etc.), dat er meer aan tandheelkunde wordt gedaan door beide tandmeesters en dat er toch nog altijd andere handelingen worden gedaan dan tandheelkundige. Dat er zo kort na zijn vestging al advertenties verschijnen over de goede kwaliteit van de behandelaar geeft te denken. De bekende Zeeuwse geschiedschrijver Frederik Nagtglas (1821-1902) schrijft in een van zijn Zeeuwse vertellingen over de voorspellende droom van 'grootje Sinne die droomde ...dat Torres de tandendocter te Middelburg haar op de markt "een kieze trok en toen nog van een begrafenis en als ze dat deed, volgde er altijd een ongelukWaarschijnlijk bedoelt grootje met markt het praktijkadres van Torres op de Vlasmaerkt. Ook hier gaat de wetgeving weer een grote rol spelen. In 1865 worden de vier geneeskundige wetten van Thorbecke van kracht. Bepaald wordt dat alleen medici tanden mogen trekken, maar dat de gevestigde tandmeesters (nog beperkt) mochten blijven werken. Veel medici hadden daar overigens niet zoveel zin in, zoals professor M. J. van Lieburg, hoogleraar medische geschiedenis, in een beschrijving vS het tandheelkundig beroep voor 1865 aangeeft als hij een brief van de broer van Thorbecke (dr. Herman Christiaan 1806-1845, arts) aanhaalt. Die schreef aan zijn oudere broer, de staatsman: 'Ik had nog geen instaimenten en toen ik ze eindelijk had wist ik nog niet hoe ik een kies moest trekken Eindelijk kwam er een meisje van 20 jaren en verzocht mij dringend haar zelve te helpen. Nu ging naar de zolder trok enige kiezen uit een doodshoofd en daarop die van de lijderes in een ogenblik en wel zo dat zij er bijkans niets van gewaar werd, zo schielijk ging het.' Toch zou een beperkt aantal (huis)artsen, zeker in kleinere dorpen, nog tot ver in de twintigste eeuw tanden en kiezen blijven trekken. De nieuwe wetgeving bleek niet goed te werken en in 1876 werd het verbod voor de tandmeesters weer opgeheven. Tussen 1880 en 1890 waren overigens nauwelijks Nederlandse tandmeesters in Zeeland werkzaam. Wel kwam er een enkele keer ee Belgische tandmeester uit Antwerpen naar Middelburg. Inmiddels was Theodore Dentz (1840-1933), kleinzoon van de eerder genoemde Simon Nathans Dentz, zelf tandmeester en arts, iri 1877 in Utrecht gestart me de opleiding tot tandarts en hoewel pas in 1913 officieel de titel tandmeester tandarts werd veranderd, was deze wijziging in naam in de praktijk al eerder ingeburgerd. Met de wet van 1898, instelling van een theoretisch tandartsexamen, en die van 1892, vooropleiding moest hbs of gymnasium zijn, was de weg naar tandarts geregeld. Tandarts 1878-1978 Het niveau van tandheelkundige zorg is in deze periode wezenlijk omhooggegaan. De trapboormachine werd voor het eerst gebruikt in 1871 (en kort daarna de elektrische), het zilver-amalgaam als vulmiddel is van 1883 en ook de kunstprothese van gevulkaniseerde aibber, na de uitvinding van Goodyear is van 1855 Korto er is een enorme verandering in de tandheelkundige behandelingen. In 1879 kwam Sara Son een dochter van een bekende Utrechtse tandmeester Joseph Mozes Son vanuit Rotterdam enkele keren spreekuur houden in hotel Van Oppen voor het 'maken van kunstgebitten. Dit was het begin van een periode van ongeveer 25 jaar dat de familie De Vries-Son praktiseerde in Zierikzee. Levij de Vries, zich later noemend Louis de Vries-Son, de echtgenoot van genoemde Sara, was een 94 ZUIGT ANDENzelf atraetie. DE VRIES-SON, i A N ROTTERDAM, DE VRIES-SON. tandtechnieker, die een opleiding in Amerika had gevolgd en vandaar een nieuw soort kunstgebitten naar Nederland had meegebracht, zoals ook in advertenties werd aangegeven. Dat hij als tandtechnieker ook in de mond werkte, bleek uit dankbetuigingen in de Ziet ikzeesche Nieuwsbode van patiënten met een aangeboren open verhemelte, dat hij voorzien had van een bijzondere prothese, waardoor normaal spreken en eten mogelijk werd. Hij overleed in 1893, nadat hij enkele jaren daarvoor nog het theoretisch tandartsdiploma had gehaald. De praktijk werd onder dezelfde naam voortgezet door Maurice Son, een broer van Sara en tandarts in Rotterdam en een zoon De Vries, die tandtechnieker was. Maurice Son, die zelf maar korte tijd in Zierikzee werkte, was de oprichter en eigenaar van de eerste tandheelkundige polikliniek in Rotterdam, waar, zoals weer in advertenties werd vermeld, kosteloze behandeling voor on- en minvermogenden mogelijk was. De praktijk irï Zierikzee werd zeer wisselend, soms een keer per jaar en dan weer een jaar met behandeling om de veertien dagen, tot 1914 voortgezet. Daarnaast heeft nog een jongere broer Leopold Joseph Son, tandarts in Utrecht, in het jaar 1895 spreekuur gehouden in hotel De Weerdt in Zierikzee. In september 1888 kwam A.A. Regensburg als tandarts naar Zierikzee. In een advertentie in de Zierikzeesche Courant kondigde hij zijn komst aan. Afkomstig uit een familie van tandmeesters en zelf ook tandmeester, behoorde hij tot de allereerste generatie afgestudeerde tandartsen. Hij, en vanaf 1908 zijn zoon Aaron Regensburg bezochten regelmatig Zierikzee en andere plaatsen in Zeeland en West-Brabant (zitting in Zierikzee onder andere naast het Huis van Nassau en Hotel De Weerdt). De hoofdvestiging van A.A. Regensburg was in Leiden en vanaf 1903 in Den Haag; van zoon Aaron Bergen op Zoom en later Den Haag. A.A. (Alexander Abraham) Regensburg had vier dochters en zeven zonen, van wie er vier (tand)arts waren. Drie van zijn kinderen, onder wie een zoon die tandarts was, zijn in 1942-43 afgevoerd naar Auschwitz en Sobibór en daar omgekomen. 95 zuil n op nunslannde DONDERDAG lO dozer alhier in het Ilotel //VAN OPPEN" te spreken f Ic ontbieden zijn, *petinnl voor de vervaardiging van KUNSTTANDEN en GEBITTEN, 2LIGTANDEN nieuw proccdée) bij welke gcene andere tanden of stukken behoeven uitgetrokken te worden en oude onbruikbare stukken vnn kunsttanden weder geheel nieuw en goed bruikbaar cemaaki kunnen wordenzonder HAKEN of VEEREN waarvan do eerste uitvinding en invoering in „Nedeiimvd door den oudergetcekenden is geseiuedt. Ontbiedingen kunnen schriftelijk aan Hotel >YAN OPPEN" geschieden. De Tandarts A. A. HEOGSgBIBO vraagt eene nette op goeden stand, om des DONDERDAGS tegen goede conditiën ijjae patiënten te bannen con- oulteeren. Brieven franco, Tandarta REGENSBURG, Leiden. Aanvangende de volgende maand, zal de landarts A. A. BEGEYSBCBCJ lederen Donderdag om de 1* dogen te ZTERTK7.EF: (in deze Courant nader op te geven adres) te con sulteeren of te ontbieden zijn.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2018 | | pagina 49