beschreven Opvallend hierbij zijn alle aandoeningen waaraan hij leed, zoals een SS kortademigheid e'„ podagra (jicht i„ aijo voeö tem hg zijn verdwijning gedragen kleding wordt minutieus genoemd Hij zou bekend zi on het eiland Overflakkee, in Rotterdam en Den Haag. De officier verzocht al z.n collega's vrederechters en commissarissen van politie naar de voortvluchtige uit e zien, hem te arresteren en onder verzekerde geleide naar de rechtbank in Zienkzee DeV gerechtsdeurwaarder begaf zich een dag later naar het woonhuis van A.W. van der Halen in het Koraalstraatje wijk B nummer 42? (op de hoek van ce Minderbroederstraat, doorlopend tot de Lombardstraat). De verdachte was niet thihs maai zijn zoon Johannes Nicolaas wel. Die verklaarde niet te weten waar ztjn vader was De deurwaarder, vergezeld van twee naaste buren van de verdachte als getuigen, doorzocht vervolgens de gehele woning. De verdachte werd uijeniiuxl niet aangetroffen. Na een kopie van het rechterlijk bevel achter te hebben gelate g- de deurwaarder zich vervolgens naar de burgemeester. Die tekende samen met de getuigen het exploot (akte van het betekenen van een dagvaarding) en vooizag cL van het stadszegel. Commissaris W.A. de jonge in Zierikzee stuurde op 17 me, een tweede brief aan de onderzoeksrechter. In aanwezigheid van oudste zoon Cornells Tacobus van der Halen, notaris in Brouwershaven als gemachtigde van zijn vader en de leden van de centrale directie van Schouwen, was het kastekort intussen bepaald van 28 juli 1823 meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken en Waterstaat dat de volgende dag door boekveikoper F. van Meerem ten huize van A.W. van der Halen en ten overstaan van nouusj Mosselmans in Zierikzee een fraaie verzameling boeken zou worden veikoc Waarschijnlijk kwam de opbrengst ten goede aan de centrale directie van Schouwen. In de Zierikzeescbe Courant van 1, 5 en 8 augustus werd een openbaie veikoping aangekondigd, die op 12 augustus zou plaatsvinden in het Logement van J.J van Oppen in Zierikzee. Ten overstaan van notaris D. Boom zouden nu. Joost Berman advocaat en procureur in Zierikzee, en Jan Isebree Moens, secietaris en ontvanger van Brouwershaven, in het openbaar goederen verkopen Beide heren waVen benoemd om de boedel van Van der Halen als gevolmachtigden van de schuldeisers en in opdracht van de rechtbank te liquideien. Te koop werden aangeboden: 1. een kapitaal woonhuis met verscheidene behangen kamers, keuken en bijbehorend koetshuis, erf en wat daarbij hoorde, staande aan de Oostzijde van het Koraalstraatje 425, 2 een fraaie tuin met tuinhuis aan de Westzijde van de Beddeweeg 216, 3. een woon- en pakhuis met de daarachter gelegen kwekerij, genaamd de Fortuin, gelegen aan het Beddeweeg 222 en 223, 4. een woon- en pakhuis met erf, staande aan de Noordzijde van de Meelstiaat 4lp en 416, tot 1 mei 1826 verhuurd aan A. van der Moer voor ƒ68 per jaar, 5. een zestiende deel in de meestoof De Zon in Zieiikzee, 6. een zestiende deel in de meestoof de Waereld aldaai, - een zestiende deel in de meestoof in Stavenisse, 8. een stuk grond van zowel bos- als korenland ten Westen van de Kloosterweg in Noordgouwe, voorheen de buitenplaats Vriendhoven, met veel bomen, 108 9. een stuk korenland het Versebevang in het Poortambacht van Zierikzee bij de Hoge Heule aan de Boerenweg (aan de westkant buiten de stadsmuren), gepacht door J.M. van der Have tot de oogst van 1829 voor ƒ140 en -iO stuivers per jaar, 10. een stuk weiland Het Brasweelbevang, vallende onder Kerkwerve aan het Verbrande Hoefje in de polder Schouwen, gepacht door A. Capelle tot 11 november 1823 voor ƒ81 per jaar, 11. een stuk koren- en weiland het Kempevoogdsbevang, gelegen onder Kapelle in de polder Schouwen (in werkelijkheid in het buurtschap Brijdorpe), gepacht tot 11 maart 1829 door J. Stoel voor ƒ38 per jaar, 12. een hof (omheinde tuin) aan de Westkant van de Zuiddijk(se)straat in Brouwershaven (Wijk C 23), 13. de tienden (een tiende deel van de opbrengst) op Kraijenburg in Ouwerkerk op Duiveland, een vijfde deel van de tienden in de Raapschoof onder Oosterland en een kwart van de tienden in het Eerste Blok te Kapelle (in werkelijkheid in Looperskapelle) op Schouwen. Bij elkaar met een opbrengst van ƒ180 per jaar, 14. de tienden van het Eerste of Kijblok, het Tweede Blok of Zonneschijn, het Derde Blok en Vijfde Blok of De Blauwe Bloeme en twee derde in het Vierde Blok of Het Hoekje van den Dijk in de gemeente Bruinisse, 15. de tienden in de gemeente Zonnemaire op Schouwen, in huur bij de weduwe J. van IJsselsteijn tot de oogst van 1824, die ƒ48 per jaar opbrachten. Dagelijks konden de gebouwen en tuin door ge- interesseerden worden bezichtigd, waarvoor een afspraak met mr. J. Berman gemaakt moest wor den. Onder de onroerende goederen komt een aantal keren een meestoof voor. Dit was een ge bouw, waar de wortelstok van de plant meekrap werd gedroogd en gemalen tot rode verfstof. De meekrapcultuur bestond in Zierikzee al in de dertiende eeuw. De plant werd rond de stad ver bouwd en vanwege de kleurvastheid gebruikt in de lakenindustrie. De officier van justitie formuleerde intussen op 6 augustus een nieuwe aanklacht. De ontvreemde gelden waren gedeeltelijk van het rijk en daar door was de ontvreemding een misdaad van criminele aard geworden. Daarom moesten de processtukken worden opgestuurd aan de pro cureur-generaal bij het hooggerechtshof in Den Meekrap Haag. De rechtbank vaardigde daarnaast een or donnantie uit met een bevel tot aantasting van het leven van Van der Halen. De processtukken werden naar de procureur-crimineel in Middelburg doorgestuurd. Die was de plaatsvervanger van de procureur-generaal en dus de hoogste vertegen woordigd van het Openbaar Ministerie in Zeeland bij strafprocessen. Door procureur J. Boeije werd op 19 september in de Zierikzeescbe Courant een beticht geplaatst. Daaruit is af te leiden, dat er na de publieke verkoop op 13 september een akte van depot bij de rechtbank van eerste aanleg in Zierikzee was 109

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2018 | | pagina 56