VAN LAND NAAR STAD De skeletten van Klaaskinderkerke in context door dr. Rachel Schats Inleiding Holland en Zeeland ontwikkelden zich in de late middeleeuwen (1200-1550 na Chr.) tot een gecommercialiseerd en geürbaniseerd landschap met een centrale positie binnen de internationale markt. Deze veranderingen hadden zonder twijfel een grote invloed op verschillende aspecten van het middeleeuwse leven. Uit de Europese vakliteratuur komt vaak naar voren dat de lichamelijke gesteldheid van de middeleeuwer achteruitging in de late middeleeuwen: het leven in een stad schijnt niet bijzonder goed te zijn voor de gezondheid en heeft daardoor een negatieve impact op de levensverwachting.1 Tegelijkertijd wordt het platteland in de late mid deleeuwen veelal afgeschilderd als een gezonde en idyllische omgeving. Terwijl de Nederlandse steden qua afmeting en bevolkingsdichtheid niet te vergelijken zijn met grote Europese steden zoals Londen, Parijs of Milaan, wordt toch vaak aange nomen dat ook in Nederland het leven in een middeleeuwse stad veel verschilde van het leven op het platteland en dan met name op het gebied van gezondheid. Maar is dit eigenlijk wel het geval? Helaas is gedetailleerde informatie over de licha melijke gesteldheid van de middeleeuwer schaars in historische bronnen, zeker wat betreft het platteland. Vandaar dat ik voor mijn promotieonderzoek gekozen heb voor een andere benadering, namelijk voor de analyse van verschillende middel Opgraving Klaas kinderkerke door onder meerj. W. Leijdekkers, (col lectie ALeijdek kers) Vereniging Stacl en Lande (Schouwen - Dui veland)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2018 | | pagina 5