eeuwse skeletcollecties uit Holland en Zeeland, om zo een beter beeld te krijgen van de lichamelijke ge steldheid van de middeleeuwer en de eventuele gevolgen van verste delijking en commercialisatie daar op. Dit type onderzoek, osteo- archeologie, is niet ongewoon in Nederland, maar er hebben helaas nog te weinig grote vergelijkende onderzoeken plaatsgevonden, waar door de resultaten niet vaak geïn corporeerd worden in omvangrijke historische studies. In mijn promotieonderzoek heb ik drie skeletcollecties vergeleken, waaronder menselijke begravingen aangetroffen in het verdronken dorp Klaaskinderkerke op Schouwen- Duivenland. Na de watersnoodramp van 1953 werden op de voormalige plek van Klaaskinderkerke (tus sen Scharendijke en de haven Den Osse) menselijke skeletten en resten van een kerk aangetroffen die als gevolg van de overstromingen aan het oppervlak waren komen te lig gen In 1959 werd besloten om de begraafplaats op te graven om verdere schade te voorkomen. Hoewel het water al veel graven had verstoord konden toch 54 complete skeletindividuen worden geborgen. In dit artikel zal ik eerst een korte in troductie geven over osteoarcheologie en hoe dit vakgebied kan bijdragen aan het beantwoorden van historische vragen. Daarna ga ik in op de belangrijkste resulta ten uit mijn proefschrift en besteed ik speciale aandacht aan skeletten, opgegraven in Klaaskinderkerke.2 De gevolgen van middeleeuwse ontwikkeling onder de loep Osteoarcheologie wordt gedefinieerd als de contextuele analyse van menselijke skeletresten uit een archeologische context. Dit vakgebied heeft als doel de levens van mensen uit het verleden te bestuderen door de biologische gegevens, zoals geslacht, leeftijd, lichaamslengte en pathologie, te integreren met de culturele, sociale en economische aspecten van de leefomgeving van de individuen. Op deze manier is het mogelijk om in kaart te brengen wat de gevolgen waren van de sociaaleconomische ontwikkelingen voor de middeleeuwse mens. In dit onderzoek is gekeken naar drie specifieke thema's: ziekte, dieet en activiteit. Om dit onderzoek te kunnen uitvoeren zijn drie verschillende skeletcollecties geanalyseerd, die door hun datering en context een representatief beeld kunnen geven van de lichamelijke gevolgen van de ontwikkelingen in de late middeleeuwen. De bewoners van ruraal (platteland) Blokhuizen, gemeente Hollandse Kroon in Noord-Holland (1000-1200), dienen als beginpunt, omdat er in deze periode nog 8 geen sprake was van commercialisering en/of verstedelijking. Er is helaas weinig bekend over Blokhuizen. Waarschijnlijk hield dit kleine boerendorpje op het veen zich voornamelijk bezig met akkerbouw en in mindere mate met veeteelt. De skeletten zijn in 1983 opge graven door de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland nadat mense lijke botten waren aangetroffen tijdens landbouwwerkzaamheden. In totaal zijn 119 individuen van deze vindplaats onderzocht. De tweede skeletcollectie die voor dit onderzoek is bestudeerd, is opgegraven in het voormalige dorp Klaaskinderkerke op Schouwen-Duiveland in Zeeland. Nadat in 1953 als gevolg van overstromingen skeletresten waren bloot ko men te liggen, werd in 1959 besloten de vindplaats op te graven. Tijdens de opgraving, uitgevoerd door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek, werden ske letten en overblijfselen van een kerk aangetroffen. Helaas waren door de overstromin gen vele graven verstoord, slechts 54 ervan konden com pleet worden opgegraven. Dit zijn de graven die zijn opge nomen in dit onderzoek. Daar deze rurale collectie dateert 9 Blokhulzan KJaaaklndorkorko Onderzoeksgebied in Holland en Zeeland en de locaties van de skeletcollecties. In Holland is gekeken naar Blokhuizen (1000-1200) en Alkmaar (1448 1572), en in Zeeland zijn de skeletten van Klaas kinderkerke (1286-1570) onderzocht Bovenaanzicht van de opgraving in Alkmaar in 2010. Hier is goed te zien dat de individuen met hun hoofd naar het westen en voeten naar het oosten zijn begraven, zoals gebruikelijk is bij christelijke in- humaties. Aan de donkere grond rondom het individu is duidelijk te zien dat het kistbegravingen zijn De Grote Kerk en de kerk met stadswal van het Minder broedersklooster in Alkmaar. Tekening uit circa 1860 naar de situatie van circa 1570, (collectie Regionaal Archief Alkmaar)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2018 | | pagina 6