uit de late middeleeuwen (1286-1573), geven deze skeletten een uniek beeld van de gevolgen van de sociaaleconomische ontwikkelingen voor een plattelandspopulatie in deze turbulente periode. De laatste skeletcollectie bestaat uit 189 individuen die zijn opgegraven op een begraafplaats bij het Minderbroedersklooster in Alkmaar, te dateren tussen 1448 en 1572. Deze middelgrote stad telde in de late middeleeuwen ongeveer negenduizend inwoners en had een redelijk hoge populatiedichtheid, waardoor de gevolgen van het stadsleven goed onderzocht konden worden. De skeletresten zijn opgegraven in 2010 door Hollandia Archeologen in samenwerking met een team van Universiteit Leiden. In totaal heb ik in de context van mijn proef schrift 362 individuen onderzocht. Door de skeletten van deze drie rurale en urbane (stedelijke) populaties met elkaar te vergelijken, krijgen we inzicht in de mogelijke consequenties van sociaaleconomische ontwikkelingen voor de lichamelijke ge steldheid van de middeleeuwse mens. De middeleeuwse stad: slecht voor de gezondheid? Omdat de inwoners van een middeleeuwse stad te maken zouden hebben gehad met een hoge populatiedichtheid, slechte hygiëne en gebrekkige leefomstandig heden, worden tuberculose en andere chronische longaandoeningen veelal ge associeerd met het stadsleven. In andere Europese landen is als gevolg van verste- tdelijking een toename van deze ziektes geconstateerd.' Hoewel het idee van de vieze middeleeuwse stad in Nederland (zie ook' De stad, het vuil en de beerput analyse van de skeletten uit de drie ge kozen plaatsen blijkt dat tuberculose en andere indicaties voor chronische long aandoeningen alleen voorkwamen in de stadspopulatie van Alkmaar. Tuberculose is te herkennen aan de karakteristieke ga ten in de wervelkolom. Dit resultaat lijkt Om het verder te onderzoeken is ook ge keken naar bepaalde veranderingen in de botten en de tanden. Die kunnen aange ven of de persoon een stressvolle periode heeft meegemaakt. Daarmee wordt geen stress bedoeld zoals wij die nu kennen, maar bepaalde vormen van lichamelijke tegenslagen, zoals ziekte of ondervoe ding. Dergelijke veranderingen in het 10 skelet geven aan dat het lichaam op een bepaald moment sterk beïnvloed werd, zonder dat we de exacte oorzaak ervan kun nen achterhalen. Binnen dit on derzoek is gekeken naar groei vertragingen, groeidefecten in de tanden (glazuurhypoplasie) en aanwijzingen voor bloedar moede (cribra orbitalia, poro siteit in de oogkassen). Als het leven in de stad inderdaad zo slecht was voor de gezondheid, is te verwachten dat de middel eeuwse stedelingen korter zijn, en dat afwijkingen in de tanden en tekenen van bloedarmoede meer voorkomen. In de dataset is echter nauwelijks sprake van verschillen in het percentage in dividuen dat een stressvolle pe riode heeft ondergaan, en er kon bovendien geen verschil in li chaamslengte tussen de drie ske letpopulaties worden geconsta teerd. Daarmee bevestigen deze resultaten juist niet het klassieke beeld van een algehele slechte gezondheidstoestand in de stad. Opvallend is dat op het platte land, zowel in Blokhuizen als Klaaskinderkerke, meer gevallen van bloedarmoede lijken te zijn. Hoewel dit door verschillende ziektes/aandoeningen veroor zaakt kan worden, zou dit pa troon te maken kunnen hebben met malaria. Deze ziekte kwam waarschijnlijk veel voor in de middeleeuwen, en omdat de muggen die malaria overbren gen dol zijn op gebieden met veel brak water, en minder houden van een stads- omgeving, is het aannemelijk dat de mensen op het platteland er meer last van hadden.6 Zeeland was bijzonder geliefd bij de malariamuggen. In de Kroniek van Zeeland uit 1644 wordt al geschreven over de Zeeuwse koortsen, een mogelijke re ferentie naar malaria/ In later onderzoek naar malaria in Nederland wordt duidelijk dat in 1938 malaria nog volop aanwezig was op de eilanden." Wat duidelijk naar voren komt door te kijken naar de skeletten is dat zowel de plattelands- als stadsbewoners van Holland en Zeeland last hadden van bepaalde 11 Deze borslweruel van een man van tussen cle 36 en 45 jaar uit Alkmaar is aangetast door tuberculose. Aangezien tuberculose een chronische longinfectie is, zien we bij mensen met deze ziekte voorat laesies in de wervels. Vanuit de longen verspreiden de bacteriën zich naar de wervelkolom en laten gaten ach ter in de werveUichamen. Op deze afbeelding is dat goed te zien Glazuurhypoplasieën zijn kleine gebieden op een tand of kies met minder glazuur. Deze lijnen geven aan dat er een periode van stress was op het moment dat het glazuur van deze specifieke tand werd aangemaakt. Op deze afbeel ding is een onderkaak van een adolescent uit Alkmaar te zien, die meerdere horizontale lijnen beeft op meerdere tanden Deze man van tussen de 18 en 25 jaar uit Klaaskinder kerke beeft cribra orbitalia in zijn linkeroogkas. Deze pathologie wordt veroorzaakt door bloedarmoede en kan mogelijk het gevolg zijn van een malaria infectie. Andere oorzaken, zoals ondervoeding, kunnen echter niet wor den uitgesloten

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2018 | | pagina 7