F - 21 Do commandant, F van hispon, hoeft de geschiedenis niet verder afgeniaakt, daarin waarschijnlijk gehinderd door zijn krijgsge - vangenschap die hij met het garnizoen deelde nadat de vesting bij capitulatie in Franse handen was overgegaan DU het "Journacl" behoren verschillende "BIJLAAGÜ3J" die nu zullen worden opgenomen net de capitulatie-voorwaarden, een uittreksel uit de geiaoonte-rekoning over de jarnn 1747 on 174Ö en een resolutie van do Btaten - Generaal tot het houden van een collecte voor do wederop bouw van de kerken te Bergen op Eoom on te Sas van Gent. Nr. 1 Den ondergoechreven adviseert dat voor de tcegenswoordige constitu tie van Sas on waorin wij zijn, het grootate gevaer te wagten hebben ▼an ’t front van Amolia, en mijn bedunkens voor als nog genoegzaam in otaet zijn den vijand van de bedekte wegh, deeze aanstaande nagt af te weoron, mits do mosuree gonoomen worde, dat het piquet altoos in geroethoyt blijft, indion don vijand mogt brusquoeren, alsdan te sou- tinoeren, on in can van onmoogelijk, de retraeto te neemen agter do slujjs van Amolia, of wel verder naa hot ravelijn, on de brug dan tef- fons in dio staet gebragt word om de passagio over dezelde te betwis ten indien men vervolgd wiord; verders dat de batterije van Hollandia dus gerigt werd om altoos in cue van storm met schroot op den vijand te ageeren, alsoo in do-- c-ztnr.dlghcijt sulks mij beeter voorkomt als met koogels gelaaden te zijn, alzoo dat moest dient om te demontoe - ren de vijandelijko batterije; de verdere precautie resorveero ik aan beetere kennioso on atn andere omotandighedon die zig mogten op doen. Actum binnen dan WoiUdolt Goatrengen krijgsraad gehouden op den 30 April te Sas van t»ont 1747 (got) E van Bergh geheel ewok garni soon in de waapenen doen komen en in de bedekte weg gopostoert sen die zijde daer het meeste to vreezen was. Om tion uuren kwaemon de vijanden aanrukken, hebbende alvoorons door haar canon de moeste palissaden van do bedekte wegh van Amelia afgo- sohooton, en zich aldus eeno passage in derzelve gemaakt en attaqueer de stormorderhand met de bajonet op do snaphaan on eon hevig vuur go- duurende een halv uur de bedekte weg maar wierdon gerepoussoert. bog om elft uuren den aonval vee .romze begonnen hebbende naa alvorens oen hevige canonnado en bombordeeringo gedaan to hebben, gelukte het hun eendelijk naa een heevigo tegensxant de controsoharp te vermoes - toren maekendo een oapteijn, 4 officieren on circa 50 gomoene gevan gen, zijnde verdors dóórgedrongen in de lunotte Amelia, alwaar zij post hebben govat en de onze verpïgt zijn geweest zig te retireeren over de sluijs van Amelia, alwaar wij post hobbon blijven houden. De vijandt dus aan die zijde van do buytenwerkon voor 't bastion Hol - landia meester zijnda en hot water r ods vier uuren gevallen zijnde, de passage ovor do olikkon naa de flanck van Hollandia en naa de resorv open liggende, en kondschap hebbende gokroo.gon, dat do vijanden reeds in aontogt waren uijt de attaque van St Antony om langs do oost contre- escarp de roserv te foroeoron en mot mijn swak on afgemat garnisoen niet in staat zijnde den bedekte wegh van de oost contro-escarp als meed» de buijtonpoeton van Bt Anna, alwaar moede te dogten was dat do ▼Uand het canaal uit don Oostenrijkse polder zoude hebben kunnon pas seren, allo naa bohouxun vo ..unnva bezetten, benoevons de buitenwer ken aan do westkant. Ilebbo ik mijn genoodzaakt gevonden om niet met den degen in de vuijet ingonoomon te worden, on aldus het garnisoon en.de borgerijo aan do woede van don vijandt ovor te laete, de chama- de doen slaen.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1969 | | pagina 10