6. L lets over Norbert Kerckhaert ('1809-1884) Westdorpe, als opvolger van Jacobus Pateer, in het huis van Honderd jaar terug behiel- Alhoewel dat rond 1865 Westdorpe, naar het inwonertal gerekend, de voornaamste van de drie was. Westdorpe had toen circa 1400 inwoners, Sas van Gent had er 900 en Philippine 550. Burgemeester Kerckhaert woonde bij de kom der gemeente, de Heer Arthur Baecke-Borm. B.l8. er is toch een aanmerkelijk verschil den de drie gemeenten hun zelfstandigheid,ze waren onderling geheel onaf- elk bleef zijn eigen bestuur houden. Daarom, wie uitvoerig wenst te worden ingelicht over het bestuur van burgemeester Kerckhaertwie hem beter wil leren kennen, hij moet trachten inzage te krijgen in de raadsverslagen der gemeenten Westdorpe, Sas van Gent en eventueel Philippine der jaren 1841-1884. Er dient vermeld, hankelijk van elkaar, 1 april 1970 Sas van Gent, Westdorpe en Philippine worden samengevoegd. Toch is dit samengaan van deze drie gemeenten nier helemaal iets nieuws. Neen, want ongeveer honderd jaar geleden, was Norbert Kerckhaert burge meester van Sas van Gent en Westdorpe en waarnemend burgemeester van Philippine Opgemerkt zij, dat er in 1851 voor alle gemeenten een grote verandering kwam. De gemeentewet van Thorbecke werd namelijk ingevoerd. Deze wet re gelde het bestuur der gemeenten vrijwel op dezelfde voet als tegenwoordig, zoals we die nu nog kennel. Alles was tot in bijzonderheden geregeld. Alle gemeentezaken werden openbare aangelegenheden en alle inkomsten en uitgaven werden in het openbaar nagegaan. Er is dus reden om te beweren; de geschiedenis herhaalt zich. Want een eeuw geleden zijn de drie gemeenten Sas van Gent, Westdorpe en Philippine door eenzelfde burgemeester bestuurd, evenals nu weer het geval zal zijn. Het schijnt dat Kerckhaert inderdaad voor zijn ambt berekend was. Van hem wordt immers verteld, dat hij veel goede eigenschappen bezat. Hij moet intelligent geweest zijn, handig, welbespraakt en hartelijk tegenover iedereen. Hij stond dan ook hoog in de achtig van de Commissaris der Provincie en toe hij dong naar de opengevallen plaats van Burgemeester van Sas van Gent ■werd hij benoemd. Enige tijd later werd hij ook belast met de tijdelijke waarneming te Philippine 1853-1872) In 1841 werd hij burgemeestr van afgetreden wegens ouderdom. Hij was intussen getrouwd met Leocadia Vercruysen. Haar vader bewoonde een hofstee op de Zwarte Hoek. Wie was deze Norbert Kerckhaert Hij werd geboren te Westdorpe op 9 september 1809, als zoon van Sebastiaan Kerckhaert en Coleta de Mul. Het beroep van zijn vader kennen we niet, maar hij moet een zekere welstand hebben genoten, want toe hij twaalf jaar was, kwam de jonge Norbert op een pensionaat der T'Frères des écoles chrétiennes" in Gent, waar hy Frans leerde. Die kennis van het Frans zal hem goed van .pas komen, als hij later administrateur wordt van Belgische Franstalige of tenminste toch Franssprekende grondeigenaars, die bezittingen hebben in de nieuw bedijkte polders m onze streken.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1970 | | pagina 22