7. L omdat de onmiddellijke omgeving geteisterd werd door pokken, of Kerckhaert heeft kort daarop de ridderorde van de Eikentroon gekregen. bussen of trams over- A.C. Pluym. op 20 februari 1884» Hij heeft geen kinderen nagelaten. Leocardia Vercruysen is enkele jaren later gestorven. Norbert Kerckhaert heeft toen nog twee en een half jaar geleefd. Hij stierf Zijn vrouw Op een bidprentje van Petrus Kerckhaert, broer van de burgemeester, leden op 5 juli 1881 staat de volgende ontboezeming. Deze Petrus Kerckhaert is du blijkbaar overleden bij de viering van het veertigjarig ambtsjubileum van de burgemeester. Van deze burgemeester is verder bekend, dat hij gaarne genoot van het goede der aarde. Met veel smaak consumeerde hij zijn dagelijkse borreltjes en met genoegen nam hij deel aan de maaltijden op polderrekeningen en andere bijeenkomsten. Zijn Bourgondische levenswijze heeft hem blijkbaar geen kwaad gedaan want hij is er vijf en zeventig bij geworden. Een belangrijke gebeurtenis is wel geweest het bezoek van Koning Willem de derde aan de gemeente Sas van Gent en Westdorpe in 1862. Van 21 tot 30 Mei bracht de vorst een bezoek aan Zeeland en de 26ste van die maand ging de tocht door Oost Zeeuws Vlaanderen, het Vijfde District. Wethouder Jansen uit Axel naaide met zijn rijtuig de Koning in Terneuzen af en bracht hem naar Sas van Gent, waar hij op het stadhuis door burgemeester Kerckhaert werd ontvangen. De gemeentebesturen van Sas en Westdorpe hadden grote bedragen uitgetrckken voor het oprichten van erepoorten en het aanbrengen van versieringen. Begeleid door een erewacht van Sasse en Westdorpse ruiters vertrok de Koning via Westdorpe naar Axel. Bij de grens der gemeente op de Zwarte Hoek stond een Axelse erewacht hem op te wachten. Bij her afscheid hield de Koning een korte toespraak, waar bij hij de burgemeester bedankte voor de schitterende ontvangst. "God, Gij hebt ons door de dood onze dierbare echtgenoot en vader ontnomen, maar wij morren niet tegen Uw heilige wil. Wij vragen zelfs niet, waarom Gij onze vreugde over het lang verbeide feest van onze Edelachtbare Heer Burgemeester, de broer van de overledene zo onverwachts hebt verstoord." Hij kan uit die oude notulenboeken interessante lectuur halen. Hij zal vernemen hoe de burgemeester met zijn raadsleden heeft moeten beslissen en handelen, toen armoe en ellende heerste m tijden van aard appelziekte, misoogsten en epidemieën. Hoe bijv» enkele malen de kermissen werden afgelast uit vrees voor be smetting, cholera Enigszins komisch doet het aan te lezen, dat een veldwachter ter raads zitting moet verschijnen om een standje te incasseren. Hij drinkt te veel en heeft daarvoor reeds verschillende keren een reprimande gekregen. In plaats van onder de Sasse en Westdorpse lotelingen die hij voor de loting van de dienstplicht naar Axel moet brengen de orde te bewaren, er werd geregeld gevochten, zet hij ze aan om daar in Axel te gaan bakkeleien. "En je dondert erop, hoor 1" heeft hij die jonge mannen zelfs toegeroepen. Aan zulk een handelwijze dient nu toch paal en perk te worden gesteld. Daar hij niet over paard en rijtuig beschikte - en auto's, waren er niet - moest hij alles te voet afleggen ook in zijn Philippiense periode, de weg naar die plaats. Hij liet zich dan iedere vrijdag door de veerman Van den Abeele over het kanaal brengen en zette dan de tocht te voet verder via Driekwart en Zandstraat.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1970 | | pagina 23