5. een gunstige indruk het maandag 2e Pinksterdag - vlogen ook een kleine vaste bezetting daarin hadden de Fransen hun van Behalve de doortrekkende troepen had de plaats in een oud leegstaand huis niet ver van de Kerk; bureau gevestigd en sommige bewoners kregen 's Aachts inkwartiering zenuwen der bewoners hoe langer hoe meer - -j permanente aanwezigheid van bevolking steeds aan Westdorpe behoorde toen, bezien - „j "eerste gevaren klasse in een oud leegstaand huis niet T bureau gevestigd en sommige bewoners kregen officieren en onder-officieren. Tegen de middag van de 13de Mei bijv. - het maandag 2e Pinksterdag - vlogen met zwaar en dreigend geronk weer Duitse bommenwerpers over. De luchtdoel- artillerie opende het vuur en de granaten sprongen schuin boven het dorp uit een. Het was onder de Hoogmis, een deel der bevolking zat’ in de Kerk. Bij het eind der H. Mis werden de mensen door de pastoor aangespoord zich zo vlug mogelijk huiswaarts te begeven en niet in groepen bijeen te blijven staan. Deze raad werd goed opgevolgd; sommigen zochten op weg naar huis dekking in schuilkelders of achter de gevels der huizen. Ongelukken kwamen ook bijna niet voor. Men kan zich voorstellen dat de r- - werden gespannen wanneer men bedenkt dat door de p- doortrekkende en parkerende Franse legereenheden ook de het gevaar voor een luchtaanval blootstond. T’ - - uit een oogpunt van luchtbescherming zeer zeker tot" de Zoals reeds gezegd brachten de patrouillerende Duitse vliegtuigen de meeste onrust te weeg. Daarbij kwam dat de Franse ter bescherming hunner troepen op vrij korte afstand in westelijke richting afweergeschut hadden opgesteld. Die Franse militairen maakten een gunstige indruk. Ze zagen er goed uit, hun klaarblijkelijk hadden ze nog niet aan gevechten 4 - -1 en voorkomend: de wel gemanierdheid schijnt het Franse volk Opgewekt van humeur waren ze en men hoorde ontvingen ze een lage soldij en al moesten waarvan de meesten nauwelijks de naam kenden en waar mannen aantroffen die niet voor de militaire dienst vanwege de Duitse toestellen die reeds morgensvroeg kwamen overvliegen om de wegen af te speuren en te besto- werd en er een pauze intrad van troepen voorbij waren. Maar tegen *s Nachts was het drukker dan overdag van s r- ken. Het gebeurde wel dat het overdag stiller een paar uur; dan leek het alsof de laatste de avond begon her gezoem en geronk opnieuw. De burgers hadden dan ook naar middelen gezocht om zich tegen luchtaanvallen te beschermen. Overal d.w.z. op enige afstand van de huizen, zag men schuil kelders gegraven. Dat waren kuilen in de grond met balken overdekt, waarover r?JfhOUt’ geperst srro of makken zand. Bij luchtgevaar kon men er een toe- \iucht in zoeken. Of die schuilkelders aan hun doel beantwoordden is niet hoeven te blijken, maar waarschijnlijk deden ze dat niet» Nadar gedurende vier dagen bijna uitsluitend gemotoriseerde troepen varen voorbij getrokken (de manschappen waren afkomstig uit midden Frankrijk met de stad Tours als "centre de mobilisation"), volgende de colonnes met paarden- tractie. Deze afdelingen maakten niet die machtige indruk van de eerste troepen. Het leek eer een samenvoegsel van allerhande voertuigen, die men wie weet waar had opgeëist en wie weet door welke mensen waren afgestaan. Men zag er ouderwetse huifkarren onder, wellicht typische modellen uit de provincie en van eenheid of gelijkvormigheid viel niet veel te bespeuren. Het krakende geratel dat de wielen maakten onder de zware belasting, met daartussen het getrappel der paarden, die langs eindeloze banen hun last moesten voorttrekken, wekten sombere gedachten. Het is duidelijk dat bij zulk een spektakel ook voor de bevolking van de nachtrust weinig terecht kwam. Ze zagen er goed uit uniformen waren nog nieuw en deelgenomen. Ook waren ze zonder uitzondering beleefd aangeboren. ze niet mopperen of kankeren al ze komen strijden voor een land ze zoveel sterke jonge waren opgeroepen. G M

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1971 | | pagina 5