F - 44 voor geld beschikbaar te stellen R.K.School in de Zandstraat. 5 juli 1898 verzochten 18 ouders van schoolgaande kinderen aan de gemeente een school te mogen bouwen. Erg vlug ging dat niet. Na veel praten en schrijven mochten de Zandstraatse kinderen de school in Philippine blyven bezoeken tot hun eigen gebouw klaar zou zyn. In 1900 was er nog geen school. Wel werd op 29 maart 1900 met Philippine een overeenkomst gesloten. Be gemeente Sas van (lent betaald 10 f 500,- jaar lang een vergoeding vare per jaar voor de kinderen uit de Zandstraat. De gemeente Philippine is verplicht voor schoollokalen en leermiddelen te zorgen. Gedeputeerde Staten keurden dit besluit niet goed. Weer werd de kinderen de school ontzegd per 1 oktober 1900. De inspectie drong aan op de spoedige bouw van een school. Op 24 januari 1901 besloot de Raad een school te bouwen in de Remoortere- polder. In 1902 is de school gebouwd. De heer H.de Caluwé werd benoemd tot hoofd en is dit gebleven tot 1 september 1952, de dag waarop de openbare school B opgeheven werd. Deze opheffing betekende niet alleen ontslag voor de heer de Caluwé, maar ook voor de onderwijzeres mej. C de Smidt. Als gevolg van wat genoemd wordt: de Zandstraatse schoolkwestieJwerd de school Rooms Katholiek. Meester de Caluwé mocht nog tot 15 nov. *32 blijven waarna hy werd opgevolgd door reap, de heren Bun, van Unen, de Bruyn, de Bruyne, de Rijk en de Vos. üp 2 dec.1929 verzoekt het R.K.Kerkbestuur de gemeente Sas v Gent om tot stichting te kunnen komen van een Volgens het kerkbestuur zou de nieuwe school minstens 40 leerlingen tellen. Reeds op 27 dec.1929 ontving de gemeente een verzoek van afd.Volksonderwijs te Terneuzen tot behoud van de openbare school B. Dit verzoek was getekend door 14 ouders van schoolgaande kinderen. 15 Februari 1950 volgde een raadsbesluit waarin besloten werd het westelyk lokaal plus een nieuw te bouwen lokaal,beschikbaar te stellen voor de te stichten R.K. school. De openbare school zou dus een lokaal houden. Volgens het ontwerp verbouwing o.1.school B zouden de byzondere school en de openbare school volkomen gescheiden zyn. Er was zelfs gezorgd voor een eigen ingang en een eigen schoolplein. Het kerkbestuur accepteerde dit niet en ging 28 maart ’JO in beroep by de minister van onderwys.Ze meenden dat er' niet voldoende redenen aanwezig waren om de vestiging van twee scholen van verschillende richtingen onder één dak te billyken.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1974 | | pagina 22