SUPERSTRUCTUUR VAN DE HAVEN VAN GENT Als centrum van industriële bedrijvigheid, overslag en opslag van goederen is het be langrijk voor een haven over een havenuitrusting te beschikken die aangepast is aan de behandelde goederen bij aan- en afvoer. De nodige investeringen daarvoor worden gedaan zowel door de openbare als door de privé-sector. De 17 km lange kaaimuren van de verschillende dokken voor algemene goederen behandeling zijn volledig verhard zij zijn toegankelijk voor het spoor- en wegverkeer zodat het overslaan van wagon of vrachtwagen op schip of omgekeerd direct kan ge schieden. Vermeld kan worden dat de totale lengte van de sporen in de haven, met inbegrip van het rangeerstation, ongeveer 200 km bedraagt. Zeeschepen vinden tevens een ligplaats aan de steigers in de andere dokken. Langs het Zeekanaal werden aanlegsteigers en kaaien opgericht en uitgerust door ver schillende industriële ondernemingen ten einde de uitwisseling van schip naar fabriek of omgekeerd zonder tussenvervoer mogelijk te maken. De hefwerktuigen vertonen een grote verscheidenheid in hefvermogen, hijshoogte, draag wijdte over het water en over het kaaivlak. Jn openbaar bezit telt de haven 116 kranen van 2,5 tot 55 ton en 2 vlotkranen met een maximum hefvermogen van 25 ton. in privébezit bij goederenbehandelingsondernemingen, commerciële en industriële be drijven, zijn er circa 76 hefwerktuigen (vlotkraan, walkranen en laadbruggen), die opge steld staan langs de kaaimuren en langs het Zeekanaal. Tot de gespecialiseerde uitrusting mogen de verschillende graanzuiginstaliaties, de laad- en losleidingen voor petroleumprodukten en de roll-on roll-off-instal!aties gerekend worden. Voortdurende moderniseringsprogramma's hebben tot doel over heftuigen te laten be schikken, aangepast aan de eisen van efficiënte goederenbehandeling 2 containerbrug- kranen 50 ton/40 m langs de rechteroever van het Schepen Sifferdok, 8 stukgoedkranen 10 ton op de Port Arthurkaai en 2 multi-purposekranen 40 ton/30 m op de rechteroever van het Schepen Sifferdok vormen elementen van de nieuwe uitrusting. Voor de opslag van goederen beschikt de haven over nagenoeg 1 miljoen ma open ruimte. De overdekte goederenloodsen vertegenwoordigen ongeveer 150.000 m’. Ver schillende privé-firma's kunnen samen meer dan 70.000 m3 overdekte opslagplaatsen in de onmiddellijke nabijheid van de kaaien ter beschikking stellen. De silo's voor granen, voor fosfaten en voor petroleumcokes, de tanks voor ruwe petroleum, petroleumproduk ten en chemische produkten, de houtloodsen, vormen gespecialiseerde opslagplaatsen. 4

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1977 | | pagina 21