L 82 PHILIPPINE ISABELLA-SLUIS CHAMPAGNE-SLUIS Philippine, door gans Zeeland en Vlaanderen bekende plaats, waar lekkere mosselen worden gegeten, bij Wissekerke Be gemeente werd gedurende 13 jaar (van 1905 tot 1918) wijs en in vaderlijke goed heid bestuurd door burgervader EDUARDUS CUELENAERE (gehuwd met Julia Augusta Maria VAN HAELST) Wij vertrekken vanaan het mosselhuis te Philippine en rijden de baan op, in de richting IJzendijke, Drie kilometer veder komen wij aan een vijf meter lange brug en houden er stil, Wij zijn aangekomen bij de T,BARET.T.A-STUTSHier begint ons verhaal Het is bekend tot op heden dat de Isabella-sluis gedoopt werd tot Champagne-sluis Het kostbare vocht vloeide er met beken. Het werd aangebracht mem slofepen uit Nederland kenende, De Schelde kwam in die tijd tot dicht bij de hoeve, of de Isabellasluis en door middel van een kanaaltje brachten de bootjes de champagne- kisten tot op de hofstede. Als U eventjes aan de brug afstapt kunt U nog het kanaaltje opmerken dat nevens de bredere stroom is gelegen. Als het water op kwam (bij hoog tij) sloegen de sluisdeuren automatisch dicht met een doffe plof. Als het geluid niet kwam, moest men eigenhandig de sluisdeuren dicht draaien, zo niet zou de polder gaan onder lopen met het opkomende water Wij zien even rond, bemerken een paar eenzame huizen en verder de eindeloze vlakte waar granen en suikerbieten weelderig groeien in de vette poldergrond. Meer dan vijftig jaar geleda, gedurende de eerste wereldoorlog 1914-1918, stond pp de plaats, waar nu de brug is aangelegd, op de Isabella-sluis een uitgestrekte hoeve met 11 trekpaarden, 7 of 8 jongere paarden, 'h 30 stuks vee, varkens, weel derig neerhof met p'-MWnn-en kalkoenen, zoals het toen hoorde op een boerderij, een herenboerderij Het was een druk bezochte plaats, want het tranmeke Philippine-IJzendijke hield er halt en menig reiziger stapte af, want de boerderij was tevens drankhma of "staminé" genaamd in die tijd in Vlaanderen, Hereboer en caféhouder het klinkt heden wel wat vreemd Vader burgemeester EDUARDUS CUELENAERE woonde er, een groot, indrukwekkend corpu lente' figuur die de 120 haalde, Wie had niet een of ander zaakje met hem re re gelen, Hij was immers bij alle mogelijke aktiviteiten der gemeente betrokken en was tevens zaakgelastigde voor de boeren voor vele aangelegenheden; zo bijvoor beeld vertegenwoordigde hij de boeren bij de suikerbietenkonmissie. De burgemeester was tevens wijd en zijd bekend voor zijn-vrolijk en opgeruimd ka rakter, kon praten en lachen met de mensen de ganse avond tot diep in de nacht, was alom gekend voor een gul, vrijgevig en onbaatzuchtig man. Een paar staaltjes de dagen vóór de jaarlijkse kermis van Philippine moesten de bewoners van het dorp vergunning kernen vragen cm dansgelegenheid te houden in hun inrichting. Die toelating ontvingen zij aanstonds snaar dan werd t vervolg van de avond doorge bracht in gezellig praten en lakten met 'n Bols of 'n Hulstkamp en met menig glas champagne. En ook zijn knechten hebben zich dikwijls te goed kunnen doen aan het édele vocht, geschonken door hun baas.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1978 | | pagina 36