is een muurschildering te zien Mme Joos Cocmans De nieuwe Zeedijk Franpois van Note Sr. Daniel Stevens Clooster van Eename Anthonie van Notte Lansloot ende Nuyts Den Heere van der Looven Sr Guillaume van LanslootlLaurijs Clijman Sr. Jacob Sandplate (nu nog) De Zelzaatse dijk De Wachtebeke dijk Clean van Amerstraete U 5 - Deze vroegen tijdens het 12-jarig Bestand verlof om de schorren te mogen bekijken (1616)In dat octrooi stond o.a., dat Westdorpe reeds 130 jaar geïnundeerd was (van 1480-1616)Op die manier ont stond in 1617 de Autrichenpolder (de Heerlijkheid Westdorpe) en in 1619 de Sint Bemardpolder. De Sint Bemardpolder (Antoniuspolder, Franciscusoolder en Lippenspol der) omvatte dat deel van de Canisvliet-binnenpolder dat lag tussen de Sassevaart en ongeveer de Molenverkorting én tussen de Landsdijk en de Zelzate - Wachtebeke-dijkVerschillende binnendijken moesten het getij van Canisvliet binnen haar oevers houden. Op de kaart lezen wij de ingelanden - Schorren van de Lazarije van Gendt (het grootste deel) Anthonie van Hove ’t Klooster van Duinen Sint-Denij s-Stevens Sint-Pieter dOostin-Denijs en Jan van Hoome Heer Franpois Dinghens-Coninck-Nuycs De Wolfsbos 't Clooster Baudeloo Fontaine Schorrenheuvels Hoge Schorren Lage Schorren De nieuwe Strare (nu Stevensstraat van 't Fortje tot de Leegstraat) Gescheet van Assenede en Axel Airbacht De grote Landsdijk De Cromme zijdelingse strate Schet- hcek Sr. Guillaume .ende Hamerlynck In het gemeentehuis van Sas van Gent is een muurschildering te zien van de vesting in 1750, in 1958 geschilderd door Robert de Caluwé, missionaris in Finland. Daarop staan de Schorren van Canisvliet aan gegeven als de Molenaarsschorren of de Moeren van Mayette. Want na vijf jaar werd dit kolossale werk, dat de Sint Bemardspolder heette, door een springvloed (1624) ongedaan gemaakt. Het kapittel verkocht de ambachtsrechten in 1626 aan Frantpois Dinghens, de proost van de O.L. Vrouwekerk van Antwerpen. Een stuk, opgemaakt op last van de Spaanse koning Filips II te Bussel d.d. 5-8-1626 vermeldt Francisco Dinghens als de eerste heer van Westdorpe (fl.1200,-) Hij was uit het adellijk geslacht van de familie Dinghens te Antwerpen. Daar is. in het klooster der Karthuizers een raam net het geslachts wapen te zien. Het vermeldt /Admond Reverends Dominus D. Franciscus Dinghens J.U.D. Protonalarus Apostolicus Ds. de Westdorpe. Eccl. Cathedr. Antwerp. Die." De oorlogskansen keerden en stuk voor stuk werd de inpoldering weer ter hand genomen. Op 16 april 1627 werd door Filips II een nieuw octrooi verleend tot bedijking van de overstroomde landerijen tussen Sas van Gent en Zelzate, bij het fort Sint Anthonie. Dat was de Sint Anthoniuspolder, een lange smalle strook tussen het kanaal en de Canis vliet.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1978 | | pagina 19