I l$r* 2. 5INT-P5FTER. 3. REDOUTE ST.-MARIE. S'fitter 4 O van de commandant van van Cent in handen van Prins Frederik Toen de limietscheiding plaats had (1648) spreekt artikel 5 over de lijn van St.-Pietersfort tot St.-Elooipolder, die in Spaanse handen bleef». Het fort werd niet meer bezet. (Wesseling) 1787 Herbedijking Canisvliet. (Polderboeken) In 1792 waren alle sporen van de schans verdwenen, behalve een deel (ten zuiden) van de omwalling door de bedijking geïso leerd: de Pierput. (Dr. Le Page). 09.10.1793 Machtiging tot waterlozen van Kernemelkpolder op St.-Antoniuspolder. (Polderboeken) 30.04.1747 Het tort St.-Antony ingenomen (door de Fransen) nadat twee dagen van de kant van Zelzate de loopgraven geopend en hel fort sterk gesueert was (j. Wesseling) De Raad van Staten (03.02.1784) en de Stalen-Ceneraal (10.11. 1784) besloten tot slechting van het fort op Hollands grondgebied. (M. Wilderom) Bij decreet van 15.12.1792 worden de forten op Belgisch grondgebied gesloopt. Francies Antheunis, door de gemeente ge last St.-Antoon te slopen, beschikte vrij over 75 roeden contres- carp om boompjes te poten. Pas in 1805 dwong het polderbestuur de slechting te beëindigen. (Polderboeken) Aan de uitwatering Kerttemelkpolder in Canisvliet. De duiker (1942), het werk van Georges Rijckaert, is voor de aft oer van het grondwater naar het natuur reservaat van het waterschap Axeler-Ambacht. De Pierput is op Belgisch grond gebied duidt op de vestingsgrachl van het oud fort St.-Peer. De moerschenking van de Vlaamse Craven over de periode 1364-1381 vermelden St.-Pietersvaart (N) en Bijlokenlede (Z) als kunstmatige bijrivieren van de Langelede, onderling verbonden door de oude Westvaart en het Lepekanaal aangewend voor het vervoer van turf. De heer E. Sarneel, secretaris van de heemkundige kring Sas van Gent, vermoedt dat St.-Peer oorspronkelijk een ver sterking was van de St.-Pietersabdij aan de turfvaart. Zou de Sint- Pietersvaart ook niet aangewend zijn als verbindingsgracht tussen de forten En zou de Bijlokenlede, evenwijdig ermee, niet de latere Molenlede zijn, die haar naam gaf aan de (Lede) Leegstraat Dit moet nog bewezen worden De schans St.-Pieter, onder het bevel St.-Antoon, viel met het Sas (1644). (P. en B.) Aan de kruising Stekkerweg (1964) en Visserverkorting (1793), tegenover veehandelaar Reynuald, aan de voet van de eerste dijk (1652) stond de redoute St.-Marie.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1978 | | pagina 4