'VSuenen' 4. SINT-STEVEN. 5. SINT-BERNARD. 6. SINT-ELOOI. Op de hoogte noordwaarts. De haan Merk op dat na 1644 dit fort wel eens de naam draagt van fort Bommens of Bommelé. Zodra buiten gebruik (1644) kreeg een andere redoute de zelfde naam de redoute St.-Marie tussen St.-Mare en St.-Jozef, nabij de schans St.-Gelein. polder (1619). Na het Twaalfjarig Bestand werd van dit fort niet meer gesproken, zelfs de aanduiding op de militaire kaarten ver dween. Lezen we niet in 1787 Canisvlietpolder legde beslag op een deel van Franciscuspolder, waardoor de put van het fort, voor heen ongeveer centraal, nu tegen de dijk kwam te liggen. (Polderboeken) van St. Franciscuspolder maakt de Stekkerweg tan 1964 loopt omheen hel fort St.-Bernard Deze verschansing maakte deel uit van de oudste verdedi gingslinie hij de aanvang van de oorlog Spanje-Nederlanden (1568). De eerste ingedijkte polder kreeg de naam St.-Bernards- een zwenking Een redoute is een vierkantig gesloten veldw'erk of aanaarding van tertiair belang. (Een wachtplaats tussen twee forten St.-Pieter en St.-Steven. (M. Wilderom) en voltooid Het geschut was steeds naar het zuiden gericht. In het noor den bood de watervlakte een afdoende dekking. (P. Brand) van Hulst Waar de Stekker» eg over de Tractaathaan (Tractaat B. - N. van 20 juni 1960) een hocht maakt, contnurneert zij de plaats waar het fort St.-Steven gestaan heeft. De straal erheen draagt haar naam. Het fort is opgeworpen tussen 1583 en 1586 tussen 15% en 1621 door Albertus van Oostenrijk. St.-Stefaan (St.-Etienne) bleef in Spaanse handen tot aan de val (1645), waarna het tijdelijk in onbruik viel. (Dr. Le Page) In maart 1673 aangenomen te demoleren het fort St.-Steven door Willem Fvertsen (Polderboeken) Aa» de dijk, vóór de Langalede uitwatering, waar nu Wed. C. Speusens-De Clerctj (echtgenote van wijlen Hubert Speusens) woont. Het land, een gedeelte van de Lippenspolder tegenover de boerderij van Gerard De Wijn, nas begraafplaats voor Spaanse soldaten.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1978 | | pagina 5