- 1 V#., 7. SINT-FRANCIS. 8. SINT-JAN. 9. SINT-MARK. bruik geraakt. Het was Alhoewel nergens ff afhankelijk van waar de Eén enkele kaart legt het fort midden de huidige St.-Elooi- polder. Weinig waarschijnlijk. Daar liep toch een brede arm van de Canisvliet. Eén enkele kaart legt het fort aan de meest noorderlijke hoek van de Sterre. Dit was de schans Krommenhoek. De aarden schans met drie ravelijnen naar het zuiden gericht met de naam St.-Eloy vinden we reeds op kaart in 1583. Vóór de val van Sas van Cent (1644) was dit fort nog in ge bruik. Alhoewel de naam nog op de tongen reed, (St.-Eiooipolder) toch vinden we na 1683 geen enkele aanduiding meer. Vermoede lijk in 1652, met de indijking van Canisvliet genivelleerd. St.-Jan, langsheen de Canisvlietweg, lag Sl.- waar nu de boerderij vort Willy De i naam niet ontleent aan Francois Dingens, kannunnik, de heer van voor eigen rekening de tot conservatie van de forten Halfweg het fort St.-Elooi en F'ancis. aan de Oude Polder van Zuiddorpe. Muynck gevestigd is. (Canisvlietweg 7) Dit fort was niet meer dan een schans, na de val van Axel (1586) langs de versterkte zeedijk opgeworpen en in 1644 in on- het fort St.-Jan. Alhoewel nergens meer vernoemd in de Spaanse Successie oorlog, toch verwijzen kaarten van 1708 naar de plaats schans gelegen heeft. Merk op dat Franciscuspolder zijn dit fort, maar wel aan F Westdorpe, Francisco D’lnghens, die polder heeft ingedijkt in 1634, t„. aldaer (Octrooi 1634). Het voormalige fort aan de Eversdam is thans als een eiland op het gehucht Ratte terug te vinden. Een begroeid en bebouwd buitenverblijf van de familie Puylaert uit Sa< van Cicnt. St.-|an is een van de voornaamste forten in de linie Hulst- Zelzate, in 1591 begonnen, door Prins Maurits, onder Hertog Al brecht van Oostenrijk in 1596 voltooid. De naam van de heiligen wijst op de contra-reformatorische ijver bij de opbouw ontstaan. (J. Wesseling) Uit een brief van Perceval, Kwartiermeester-Generaal bij het leger van Hendrik-Frederik en ingenieur bij het beleg van 1645 (Hulst), blijkt dat na de verovering door de Staatse troepen, dit fort werd geslecht. In de Spaanse Successieoorlog (1700-1713) bouwde Vauban een nieuw fort St.-Jan, bij Kemseke.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1978 | | pagina 6