V-1 2 is er veel nering en vertier, vooral is de handel in steenkolen levendig, De Ontvanger is tevens agent van de Scheldevaart. Vroeger waren er 5, thans 4 commiesen, waarvan de chef als Visiteur ageert; hunne werkzaamheden zijn bij drukke vaart meest in loco, doch zij moeten gemeenschappelijk met neburige sta tionementen de gemeenten Zaamslag en Hoek en de regteroever van de Braakman be surveilleren. Devoordeelen zijn nogal belangrijk, doch door de aangroei der bevolking de woningen duur; beter is het met de levensmiddelen gesteld. Er is eene Hervormde en eene R.K.kerk en het onderwijs is er goed, Stationement Sas van Gent: Dit lieve plaatsje van slechts 1100 zielen wordt in regte lijn doorsneden door het kanaal van Neuzen naar Gent, bevat eene Hervormde en eene R.K.kerk en staat in correspondentie met het naburige Gent door barges, en eene wekelijksche stoom boot. Het draagt den bijnaam van "Pest van gezondheid" zeker omdat de doctoren moeten wanhopen er ooit fortuin te maken, zoo gezond is de luchtstreek, en toch zijn aan de goedgebouwde haven burgerwoningen voor F.75»F.80.en flinke huizen met uitgebreide tuinen voor F.125.a F.150.-— te verkrijgen; waarschijnlijk het gevolg van de onbekendheid van het grooter deel der natie, met de gezondheid dier streek, want aan goedkoop en gezellig verkeer is er in stadje en omstreken ook geen gebrek. De Kapitein Commandant der brigade Marechaussees in Zeeland resideert er; vlaak aan de grens naar Zelzate staat een wachthuis met kantoren voor den Ontvanger en de commiesen, terwijl op den weg naar Assenede een nieuw wachthuis voor de aldaar gedetacheerde 2 commiesen is gebouwd. De 6 of 7 commiesen te Sas van Gent doorgaans geplaatst, assisteren den Visiteur in de kanaaldienst en besurveilleren de invoeren langs de heerba nen, terwijl hun linietoezigt zich in verbinding met naburige stationementen uitstrekt over eenige naburige dorpen. Het onderwijs is er voldoende, doch in het naburig Westdorpe naar men zegt no veel beter. 5 tationement Philippine t Dit afgelegene plaatsje telt ruim 500 zielen en is van Sas van Gent op drie wijzen te genaken, doch s winters na eenige regenbuyen zijn twee der drie wegen en vooral het einde onder de gemeente zelve, onrijd- zoo niet onbruikbaar. De bevolking bestaat hoofdzakelijk van de mosselvangst; deze vischsoort is er zeer lekker en janner genoeg bemoeijelijken de aanslibbingen en inpolderingen van de Braakman, de bezaaijing der mossel banken meer en meer, zoodat men thans de Fransche en Engelsche liefhebbers, reeds van mosselen uit Philipsland, in stede van uit Philippine voorziet. Het stadje is net bebouwd en op de naburige Isabellasluls, is een klein militair detachement; de drie commiesen doen uit sluitend liniedienst en zullen, zoo zij allen gehuwd zijn moeijelijk woningen vin den; de levensmiddelen zijn er niet duurder dan elders en er is voldoende gele genheid tot onderwijs en godsdienstoefening. Stationement Koewacht, Overslag en Zuiddorpe: Alle drie zijn, onder het kantoor Axel behoorende, grensgemeenten van 2000, 500 en 900 zielen, op welke beide eerste als geriefkantoren, sub-ontvangers staan. Laatstgenoemde meer binnenwaarts gelegen plaats, bestaat uit eene breede land- straat; de andere zijn meer door Belgisch terrein omringd en daardoor moeijelijk te be surveilleren. Te Koewacht, alwaar eene hoedenfabriek (waarvan men de vilten denkelijk uit het naburige belangrijke Belgische dorp Stekene aanvoert) en twee brouwerijen (waarvan ££ne 20 minuten buiten de plaats) zijn, wonen 5~4 commiesen, te Overslag 5 en te Zuiddorpe 2; de beide laatsten stationementen staan in on- middelijke verbinding, wat de algemeene liniedienst betreft, terwijl dat van Zuiddorpe ook in eenige betrekking staat tot Sas van Gent, wat Westdorpe aan gaat en vooral met het oog op den nieuwen weg, de zoogenaamde Visschers-verkor- ting, die eene plaatsing van ambtenaren aan de Oudenburgsche sluis wenschelijk doet voorkomen, doch waarvan moet worden afgezien, omdat er geene gelegenheid tot huisvesting is. Woningen zijn in alle drie gemeenten goed verkrijgbaar, be halve misschien somtyds te Overslag; de bevolking is bijna geheel R.K. het on derwijs is er voldoende en de Levensmiddelen zijn niet hoog in prijs. Stationementen Kapellebrug, St,Jansteen en De Clinge: De Kapellebrug in regte lijn op 20 minuten afstand van het Belgisch kantoor de Trompe, op den grooten straatweg en heerbaan naar St.Nicolaas gelegen,

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1981 | | pagina 35