zekere gelijkenis ge- o.a, sterren, heiligen en waarin de benaming van een dier voorkomt, zijn 1 men een „.lljl zien hebben tussen het dier en de drager van de naam, hetzij uiterlijk, hetzij^ j i ,_x hg-t beroep aanleiding tot het b.v, komt van de uithangborden L- 179 Na een ogenblik van nadenken besloot de boer haar binnen te laten. Hij stelde haar echter een voorwaarde: zij moest namelijk de twee paarden uit de stal nemen en deze met de koppen tegen de ruiten laten bonzen, U raadt de afloop van de geschiedenis, en vanaf die tijd prijkt de gevelsteen in de hofstede. Van deze gevelstenen en andere huistekens is menige geslachtsnaam afgeleid. Men moet echter niet te spoedig besluiten, dat de familienaam aan het beeld ontleend is, want het omgekeerde kan ook het geval geweest zijn. Iemand die Kievit heette, kan zijn naam van het uithangbord, dat uit zijn woning hing, afgeleid hebben, maar evengoed kon h\j reeds Kievit genaamd zijn geweest, en daarnaar zijn huis vernoemd hebben. Slechts de geslachtsboom kan in sommige gevallen uitmaken wat er eerder was, de familienaam of het huisteken. Er zijn echter gevallen waarin geen twijfel mogelijk is. Het ligt immers voor de hand, dat huisnamen wel overgingen op de personen die deze huizen bewoonden. Dit was b,v. het geval wanneer in dezelfde straat of buurt twee mensen woonden, die beiden Gerard Janzen heetten, maar waarvan de een in het huis "de Wolf" woonde, terwijl de andere gehuisvest was in een woning waar "de Leeuw" uithing, De eerste kreeg van zijn buren de naam Gerard Jans de Wolf of Gerard Wolf, en de laatste werd Gerard de Leeuw Genoemd, Deze bijnamen, die vroeger algemeen in gebruik waren, werden later vaste geslachtsnamen. In oude geschriften uit de 15e en 16e eeuw komen we veel namen tegen van personen, die dergelijke bijnamen droegen, en toen meestal nog het huis bewoonden, dat hun deze naam had bezorgd, De bekende Amsterdammer, dr.Nicolaas Tulp b.v. heette eigenlijk Claes Pieters zoon» In 1614 kwam hij te wonen op de Keizersgracht in een huis, "waar boven de deur de tulp uitstak". Zo werd Claes Pieterszoon tot Nicolaas Tulp, Een eenvoudig maar sprekend kenmerk voor een herberg was een kan/De geslachts naam Kan, De Can en Van de Kan, zijn aan dit teken ontleend. Opdat deze kan nog meer zou opvallen, versierde men het uithangteken met een krans, welke eerst gemaakt werd van groen loof en later van meer duurzaammateriaalzoals hout of metaal. Zo ontstond de familienaam Groenekan, In de loop der jaren liet men meestal de kan weg, zodat alleen de krans overbleef. In de 16e en 17e eeuw was de krans als teken van een z.g, "wijnhuis" algemeen in gebruik. De familienamen Crans, Krans, Van de Krans, enz. hebben hiermede te maken. (Bekend is ook het spreekwoord "goede wijn behoeft geen krans",) De meest uiteenlopende voorstellingen werden op uithangtekens afgebeeld, van dieren, planten, munten, hel en hemel, zon, maan enk r afgoden, enz. teveel om op te noemen. In het bijzonder kwamen er’veel huistekens voor, waarop oen of ander beest was afgedeeld. Maar niet alle geslachtsnamen, 1 - van deze tekens afgeleid, In sommige gevallen zal door karaktereigenschappen. Een andermaal was geven van deze naam. De familienaam "Den Baars" b.v, komt van de uithangborden "de Baars" of "de dry Beerskens”, ook wel "de gekroonde Baars". Toch hebben niet alle familienamen Den Baars deze oorsprong. Een zekere Sabe Sijtses, die te Beers geboren werd, maar in Leeuwarden zijn woonplaats had, ontving daar de naam Beers, naar zijn geboorteplaats. Zijn zoon echter, die deze benaming niet mooi vond, veranderde zijn geslachtsnaam in "Baars". Huizen die "de Kat" heetten, waren er vroeger veel, In de 16e eeuw woonde in Leeuwarden een apotheker Jan Huijverts, die een huis bewoonde, waarin een fraaie afbeelding van een kat was uitgesneden. Men noemde deze man Jan Huijberts Cat- huis, Zjjn kinderen, waaronder een hoogleraar, verlatiniseerden deze naam en maakten er Cathius of Catzius van. Andere nakomelingen heetten eenvoudig Cath. hamen als hengst, hingst, Ros, Schimmel, enz. behoeven geen nadere verklaring, De familienaam Kedde is van het Eriese woord voor "hit". De geslachtsnaam Grijspeerd heeft echter niets met paarden uitstaande. Grijspeerd is een verbas tering van "grijsperre". Grijsperre wil zeggen "grijs hoofd", want "perre" is een Oudvlaams woord voor dit lichaamsdeel, "De Bontekoe" is als uithangbord aan dorpsherbergen niet zeldzaam. Willem IJsbrantsz Bontekoe, de bekende Oostindië- vaarder heeft zijn naam aan zo’n geval te danken. Een bijzonder teken is "de Lintwurm". Dit woord heeft echter niet de betekenis die vrij eraan geven. "Lintwurm" is een verouderd woord voor "draak", Men sprak in vroeger jaren over "St.Joris met de lintwurm", in de betekenis van de

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1982 | | pagina 24