F-140 ST.JORIS GILDE ZEILEN STRIJKEN". en Pauwels en Jan Oole, op Zoals te doen gebruikelijk als je met je eerst voor enz mrt 86 Rob Slock Mijn vader was getrouwd met de dochter van de sluis- meester en werd zodoende nogal eens bij dat werk ingeschakeld. "LANGZAAM STOMEN zo zag men langs het kanaal bij het binnenkomen van Sas van Gent borden verrijzen met daarop Het gevolg van dat alles was, viel. Wel waren er Dat gilde had erg te lijden onder de toename van de tonnage der schepen. In 1882/1885 was er in Sas van Gent een nieuwe sluis gebouwd, de nu nog bestaande zgn. middensluis, in gebruik als laad-en losplaats. De toename van de tonnage deed ook liet werk van de schepentrekkers veranderen. De stoomvaart nam toe en De opbrengst was voor de heren Vèrschaffel en Pauwels 58,40 en voor de heren Stubbé en Oole 51,75 of in totaal 110,15 zo'n intekenlijst op pad ging, zorgde een paar flinke bedragen. Zo gaven de briefschrijvers respectievelijk f 5. 3. 3.en 2. Pierre tëalotaux gaf een rijksdaalderenz, enz. Mijn vader gaf 50 cent! Iedereen in Sas van Gent zal wel weten dat met het St.Joris Gilde bedoeld wordt, de club waarin de schepentrekkers verenigd waren. Zo niet, dan bij deze. Er is niet vermeld of het sloepje en het schui Ihuisje er gekomen zijn, maar in het onderhavige geval mag terecht gezegd worden, men moest maar roeien met de riemen die men had. De veranderingen maakten het nodig, dat er wat voorzieningen werden getroffen en daarom schreven Johan Verschaffel, burgemeester-meelfabrikantEngelbertus wethouders en Leander Stubbé, gemeente-secretaris 9 Januari 1896 een brief aan de Sassenaars, luidende als volgt: "In den laatsten tijd is het noodig gebleken dat de leden van het St.Joris- "Gilde soms een sloepje gebruiken en ook eene plaats hebben om de zeebooten "af te wachten, doch het Gilde beschikt niet over de noodige middelen om dit "aan te schaffen.Daarom nemen ondergeteekenden de vrijheid U deze inteeken- "lijst aan te bieden teneinde een sloepje en een wachthuisje te kunnen koopen, "welke voorwerpen dan aan het St.Joris Gilde in bruikleen zullen worden afge- "staan. dat er niet veel meer aan de schepen te trekken mensen nodig om de schepen in de sluis vast te maken weer los te gooien.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1986 | | pagina 13