F—166 „Een bolwerck voor Gent» een Burght voor ’t Lant van Waes, een Poort van Vlaenderen”. De Nederlanden zijn evenwel in de sedert dien verlopen drie eeuwen niet ongestoord in het bezit van Sas van Gent gebleven. Her haaldelijk hebben de Fransen geprobeerd in het bezit der vesting te komen. Voor het eerst in 1678 door middel van verraad, vervolgens in het begin van de 18e eeuw door krijgs geweld en tenslotte met meer succes in 1747. Als men het journaal leest dat is aangelegd van al hetgeen tijdens die belegering is voor gevallen, dan krijgt men de indruk dat toch In 1579 tekende Gent de Unie van Utrecht, viel daardoor de Koning van Spanje af en koos de Staatse zijde door de eed van trouw aan Willem I. De Spanjaarden namen dit niet voor lief en met behulp van de verrader Ser- vaas van Steeland, ridder en heer van Wisse- kerke, sedert 1562 hoofdbaljuw van het land van Waas, wreekten zij zich op de afvallige Gentenaars en namen 20 of 22 October 1583 bij verrassing Sas van Gent in. Daarmede was Gent opnieuw „de havene” kwijt tot dat het in 1585 zelf door de Spanjaarden werd inge nomen. Toen werd Sas van Gent gemaakt tot een machtige sterkte, zodat men het met recht mocht noemen Het Spaanse bewind heeft voortgeduurd tot in 1644, in welk jaar Prins Frederik Hen drik een veldtocht in Vlaanderen ondernam. Deze veldtocht is in een lange rij boeken en andere geschriften beschreven. De belegering van Sas van Gent is het hoogtepunt daarvan. Groot was allerwege de.vreugde toen eindelijk na een belegering van - enkele maanden op j September 1644 de Spaanse commandeur de vermaarde vesting overgaf aan de Prins van Oranje, zó groot zelfs dat de Staten- Generaal der Verenigde Nederlanden over het gehele land op 21 September 1644 „binnen alle de Geünieerde proventien ende geassoci eerde Landtschappen, in alle plaetsen, Duyt- sche, Engelsche ende Fransche Kercken binnen de voorseyde Landen Godt Almachtigh (lieten bedanken) over de voorsegde Victorie”. De bevrijding van het Spaanse juk gaf Sas van Gent zelfstandigheid. Enkele jaren later kreeg het een eigen magistraat en mochten de heren een huis aankopen om het tot gemeente huis in te richten. Men moest zich bij het be stuur richten naar de regels die waren vast gesteld voor Axel, Terneuzen en Biervliet. Een handelsplaats is het toen nog niet geworden omdat de Nederlanders het verder hebben uit gebouwd tot een machtige sterkte. Met de vrede van Munster van 1648 werd Sas van Gent voor goed toegevoegd aan Nederland en brak er voor Gent wel een. zeer donkere tijd aan, daar dit vredesverdrag bepaalde dat de Schelde zou worden gesloten, waardoor de Gentse handel verliep en de stad verarmde. hun stad tot bloei te brengen. 21 Mei 1572 omtrent 11 uur in de avond zijn „op ’t Sas dezer steden gearriveerd omtrent 200 gesellen of te geusen”, zo staat er in de Gentse memo rieboeken, „ende soo haest als zij aan ’t landt ghetorten waren so liep de wacht wech ende de zelve Geusen hebben binnen dien zelven nacht het gehele Sas in brand gestelt, ende bleven op ’t voornoemde Sas tot ’s anderdaags omtrent den ellef uren dat zij wederomme ter zeewaart in voeren”. Volgens de Gentse geschiedenissen staken zij de sasdeuren, bruggen en veel huizen jn brand en namen zij 4 schippers gevangen, ter wijl de baljuw G. Brecht (aangesteld 29 De cember 1568) en de kaaimeester Jan Damman met 40 man naar Gent vluchtten. Andere bronnen melden dat het slechts 50 watergeuzen uit Vlissingen waren en dat er toen in Sas slechts 16 weermannen waren, waarvan er twee gewapend waren met mus ketten. Hoe het zij, Sas was opnieuw geruïneerd en eerst op 7 April 1577 was de schade zo ver hersteld dat de schepen weer vrij konden doorvaren.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1986 | | pagina 37