1111 F-169 de Don Kolonel Graaf Beyhaioff van Gent kreeg een tot paardenstal i hooi en stro. Bij besluit van vorst van 20 Juli 1814 nr band niet de inundatie der landerijen rond Sas van Gent. Hoge interventie is daaraan te pas moeten komen om de zaak tot redelijke oplossing te brengen. De overeenkomst daar toe werd getekend óp 25 April 1785 door de toenmalige commandeur van Sas, welke een neef was van de Prins van Oranje. Na het uitbreken van de Franse revolutie duurde het ook weer niet lang of Sas van Geut moest de gevolgen daarvan ondervinden. Bij Capitulatie stelde Zeeland zich op 5 Fe bruari 1795 voorlopig onder Frans bestuur. Krachtens het Haagse verdrag van 16 Mei werden de eilanden bij de Bataafse republiek gevoegd, maar Staats-Vlaanderen was begre pen in het gebied der 9 departementen, om vattend het zuidelijk Nederland en delen van de oude republiek, die krachtens de wet van 9 vendémiaire, an IV (1 October 1795) bij Frankrijk werden ingelijfd. Staats-Vlaanderen kwam te behoren bij het departement van de Schelde en Sas van Gent kreeg een bezetting die de kerken inrichtte tot paardenstal en pakhuis van hooi en stro. Bij besluit van de Souvereine vorst van 20 Juli 1814 nr 22, werd Zeeuwsch-Vlaanderen opnieuw verenigd met de provincie Zeeland. Sas van Gent is toen door de Russen bevrijd van de Fransen. Met ernst wordt dit feit genoemd in de ge schiedenisboeken, maar in werkelijkheid is het een eigenaardige geschiedenis geweest met die „belegering”. De toenmalige Franse comman dant van Sas van Gent had zijn hart verloren aan een Nederlandse schone en was weinig krijgslustig gestemd. Hij had aan Graaf Bcy- haloff van de Don, die met zijn Kozakken in Gent verbleef, doen weten dat de overgave van Sas met weinig bloedvergieten kon gebeu ren. De Kolonel zette daarop een krijgsplan in elkaar en nodigde de Gentenaars uit de inneming van Sas van Gent te komen bij wonen. De vrije schippers van Gent waren er als de kippen bij om wapens te eisen om aan de belegering deel te nemen. Dit goede voor beeld werd gevolgd door talrijke Gentenaars uit de volksbuurten, omdat er aan werken niet gedacht werd vanwege de naderende „feest dag”. Omstreeks half negen 's morgens van de 18e Februari 1814 vertrok dit zonderlinge leger uit Gent om de ongeveer 2$o kozakken te volgen die reeds eerder op weg waren ge gaan. De Russische ruiters trokken een tijdlang om de vesting van waaruit zowaar nog enkele kanonschoten werden gelost. Aan inundatie had men met gedacht en veel moeite wilde men zich blijkbaar niet getroosten, waarom al spoedig de witte vlag gehesen werd ten teken van overgave. Déze overgave schijnt nog eer vol te zijn geweest, zodat de bevelhebber en de officieren hun degen mochten behouden en de manschappen met pak en zak de vesting mochten uittrekken. Tot de oorlogsbuit be hoorde een grote hoeveelheid wijn en jenever.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1986 | | pagina 40