De Hervormde Gemeente jan.'86 Rob Slock Maar het is ook wel ging. in tact) bewees me daarbij goede diensten bewaart die heeft wat. Een stukje geschiedenis vinden we in het bericht uit de P.Z.C. waar het over de oprichting van de Nederlands Hervormde Kerk Sas van Gent gaat. De auteur daarvan is onbekend. Een artikel met inhoud, overgenomen. maar uit het Kerkelijk de van 18 mei 1949, cq de gemeente archief, nlhet 'T gebouwen tot de selve behoorende, Daarna volgt een artikel uit die krant van 11 oktober 1952 over der 2 zegels waarover de Hervormde Gemeente van Sas van Gent de beschikking had. Er is een afdruk aan toegevoegd van het laatstelijk aangenomen zegel, voorstellende een vrouw die in haar linkerhand een spa vast houdt en in haar rechterhand een anker, met de omschrijving (vertaald): Door hoop en arbeid ga ik het leven door. Hiermee is een stukje rechtvaardigheid geschied aan de toch zich noemende Neder— lands-Hervormde gemeente van Sas van Gent. Mijn knipselarchief (voor zover nog in tact) bewees me daarbij goede diensten en zo zie je maar weer, wie wat DE NEDERLANDS-HERVORMDE GEMEENTE VAN SAS VAN GENT 'wat op viel was dat Mevr.Bonnie Verguyze-Smies in een artikel in alweer de 2.Z.C. van 1 juni 1968 liet weten, dat je in Sas van Gent niet Hervormd of Gereformeerd bent, maar Protestant. Een artikel met inhoud, interessant genoeg om hier geheel te worden Toen ik in de Provinciale Zeeuwse Courant (de P.Z.C.) van maandag 20 januari 1986 het hierna volgende bericht las, dacht ik dat het toch wel hoog tijd werd dat de Heemkundige Kring ook eens iets over de Hervormde Gemeente van Sas van Gent publiceerde. Je zou kunnen volstaan met te verwijzen naar het boek van Sas van Gent", dat in 1904 is verschenen en geschreven werd door Frederik Caland, maar dat boek is vrijwel niet te bemachtigen en daarom heeft zo'n verwijzing weinig zin. In Hulst is er een "Calandlaan" en in Sas van Gent een "Calandstraat"Daarmee eerden beide gemeenten de man die een belangrijk deel van zijn leven heeft besteed aan de bestudering van de geschiedenis van Zeeuws-Vlaanderen. Bijzonderheden over de schrijver kunt U vinden in het hierna afgedrukte artikel uit de P.Z.C. van 15 mei 1981 onder de titel "De stationschef die archivaris werd" In 1941 werd Ds.Akersloot opgevolgd door Ds.Maarten Goudkamp; in 1946 kwam Ds.Jilles van de Graaf; in 1951 Ds.Adriaan C.Honders; in 1956 Ds.Ernst E.Stern. Toen Ds.Akersloot in Sas van Gent kwam, was de gemeente lange tijd vacant geweest en diezelfde situatie ontstond na het vertrek van Ds.Stern. In 1969 kwam er een nieuwe "combinatie" tot stand tussen de kerkelijke gemeenten Sluiskil en Sas van Gent/Philippine met als eerste predikant Ds.Jan L.van der Eijk, die in 1976 werd opgevolgd door Ds.Pieter George Schooneveld. Na diens vertrek in 1981 Ontstond er opnieuw een vacature, die pas werd opgevuld in 1984 door de komst van de huidige predikante Mevr.Ds.Ingrid Spiering-Lodewijk Tenslotte nog. iets origineels dat niet uit de krant komt Reglement op de Scheering van de Kerk te Sas van Gent, en des selfs inkomsten". Dat reglement dateert van 19 aug.1752 en heeft zich zelf al lang overleefd, eens aardig te weten hoe het er 250 jaar geleden aan toe Des te opvallender was, dat op zondag 9 januari 1938, in de Hervormde Kerk van Sas van Gent afscheid werd genomen van Ds.Henri Akersloot van Houten Roos, predikant van de Nederduitsch Hervormde Gemeente. De titel—pagina van die plechtigheid hebben we toegevoegd, met daarnaast een stukje van het uitgebreide verslag in de Zeeuwsche Koerier van vrijdag 14 januari 1958. Daaran is toegevoegd het bericht uit de P.Z.C. van 31 mei 1961, betrekking hebbende op het overlijden van Ds.Akersloot van Houten Roos K-l

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1986 | | pagina 42