K—6 Provinciale Zeeuwse Courant van saterdag 1 juni 1968 Niet gereformeerd heel ,J* bent nl«t g*r«fcrm«*rd of hervormd in Sa» van Gent, maar protestant', zegt de gereformeerde ouderling Henk Hoeve, die In de hervormde kerkeraad zit. ,Men voelt er meer protestante dan gereformeerd', zegt de gereformeerde predikant W. H. Gispen (Termuzen) tot wiens wijk ook da vijftig gerefor meerden in 5as van Gent horen. ,Het is een plezierige situatie', vindt mevrouw B. Vergutjïo-Smlos, hervormd diaken, dia in de gereformeerde wijkkerkeraad van Sas zit. En da E. Ed. Stern (hervormd) die de hele ontwikkeling van be gin af heeft meegemaakt en gestimuleerd is blij, dat de relaties nu ook offi- eieei els wettig zijn erkend. maar protestants De classis Zaauwsch-Viaanderen van de gereformeerds kerken erkent nu de ge- mbenschappalijke .samenkomsten' van her vormden en gereformeerden in Sas ven Gent, twee maal per maand, officieel als kerkdiensten. Het maakt in de praktijk wei nig uit maar tot nu toe waren het echte samenkomsten, een door sommigen ge prezen en door anderen verafschuwd woord als het om samenwerking gaat. Maar de regels zijn er nu eenmaal nog. Dat ze worden doorbroken vinden velen een gelukkige, rnear andere zaak. Ds H. J. Ruis, uit Sluiskil, die nu een deel van ds Sterns taak in Sas van Gent heeft overgenomen - ds Stern heeft studieverlof en is bezig aan zijn doctoraal - schreef openhartig in .Hervormd Zeeuws-Vfaan- deren'; ,ln da praktijk zult u ven hei ver schil tussen een samenkomst en een kerk dienst niets marken en we kunnen het dus niet zo belangrijk vinden, maar prettig is het wel dat de officiële kerkelijke instan ties de festelijke ontwikkeling bij ons vol gen.' Het merendeel ven de vijftig gereformeer den in Sas van Gent doen al een heel tijdje samen met de hervormden. Daartoe bahoren sinds april vorig jaar regelmatige 'gezamenlijke kerkdiensten. De kerkdiensten worden gehouden in de ■hervormde kerk, twee maai per maand Maar de ene keer was het een hervormde ‘kerkdienst, waar de gereformeerden gast waren, de andere maal was het ambfe- lijk een gereformeerden dienst, waar de hervormden gastvrijheid genoten. De on geveer 800 hervormden zielen' - een twee honderd lidmaten - hebben een eigen predikant in Sas van Gent, de gerefor meerden vallsn onder de zorg van de twee gereformeerden dominees in de stad Terneuzen. Nu zijn de gezamenlijke .bijeenkomsten' voor de gereformeerden kerkdiensten ge worden. Het betekent ook, dat het er nu niet toe doet of een hervormde of een gereformeerde predikant in die diensten voorgaat. Maar omdat men met iedereen rekening houdt is er op de andere zon dagen in de maand, 's morgens een her vormde dienst in d« kerk ert 's avonds sen gereformeerde kerkdienst in een zaal tje boven het hervormde kerkgebouw. De gereformeerde kerkeraad van Tar- neuzen hoeft zelf, volgens de regels, het verzoek om wettiging van da gezamen lijke diensten, bij de classis ingediend. Ds Gispen (39), wijkpredikent levens voor de Sas van Gentenaren zegt, dat de ker keraad er compleet achter staat. Over het classicale besluit; ,het is een prettig idee, dal het nu ,mag'. De ontwikkeling in Sas van Gent is sneller dan die in Terneuzen', maar hij voegt eraan toe, dat de zaken in Terneuzen ook wat moeilijker liggen omdat men met grotere eenheden heeft te doen. Overigens worden in Terneuzen ook af en toe gezamenlijke diensten ge houden. ,Sas van Gent is een vooruitge schoven post, Terneuzen is wat groter en werkt daarom ook wat langzamer. Zelf heb ik mij ook altijd meer protestants dan gereformeerd gevoeld.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1986 | | pagina 47