1-2 ,.t Nood aan vernieuwing een B. HET ONTSTAAN VAN DE MODERNE JURIDISCHE INSTELLINGEN Éérste systeem Bij wet van 31 juli 1795 (14 fructidor III) richtten zij het zogenaamde stelsel van de gemeentelijke rechtbanken op België werd ingedeeld in een aantal departementen deze werden opgesplitst in arrondissementen met elk een arrondissementeie rechtbank elk arrondissement telde verscheidene kan tons met elk een vredegerecht. Wanneer de Fransen de Zuidelijke Nederlanden binnendrongen, schaften zij radikaal de bestaande rechterlijke instellingen af en een rechterlijke macht zoals die bij hen functioneerde werd opgericht. Derde systeem Ook het systeem van de departementale rechtbanken werd gewijzigd en wei door de wet van 13 mei 1800 (27 ventöse VIII), die nog steeds aan de basis ligt van onze rechterlijke organisatie. Opnieuw werd het Département de l'Esc.aut ingedeeld in vier arrondissementen met elk een arrondissemen- tele rechtbank Tweede systeem Een tweede systeem volgde op met de oprichting van één rechtbank per departement. In het Département de l'Escaut werden, zoals in de andere departementen, de arrondissementeie rechtbanken afgeschaft en de «Tribunal de l'Escaut bevoegd voor het gehele departement, werd opgericht. De kan tonnale vredegerechten bleven bestaan. De Keure van 1242 werd door gravin Margareta in 1262 aangevuld met Charter waarbij de rechtsleer inzake brandstichting werd bepaald. Beide geschriften, namelijk Keure en Charter, bleven gemeen voor de Vier Am bachten tot in het jaar 1350. toen de stad Hulst van de Graaf van Vlaanderen een eigen Keure kreeg. De oude Keure werd in 1619 voor .Assenede gemoderniseerd door Albert en Izabeila en verkreeg de titel van Costume Het locale rechtswezen, hier boven beschreven, onderging evenwel eerder weinig wijzigingen. Het was typisch voor geheel Vlaanderen zodat op het einde van het Ancien' Régime een ware mozaïek van plaatselijke rechtbankjes onze gewesten teisterde. Sa nering was dringend gewenst. De innovatie zou komen na de Franse inval in 1794. In Frankrijk (wet 16 augustus 1790) had de Assemblee Constituante reeds een reeks modernise ringen ingevoerd zoals onder andere de instelling van het ambt van de vrede rechter, na insijpeling van vernieuwde ideeën uit Engeland. Dat de vonnissen, die voornoemde heerschappen wezen, niet uitblonken door juridisch vernuft en ook voor Jan met de pet bevattelijk waren mag blijken uit volgende voorbeelden 1511 Hendrik Heylin, na avondklokslag in den kroeg bevonden, betaalt eene boet van 40 schellingen. 1516 Jan Gevaert, die met Hugo Huge gevochten en hem bij de haren ge trokken had, verbeurt eene boet van 20 schellingen. 1532 Een man, die zekere ruytheden had bedreven, wordt veroordeeld om een bedevaart te doen naar 'i H. Bloed te Wilsenaken. Zo werd het Département de l'Escaut ingedeeld in vier arrondissementen 1) het arrondissement Gent met onder meer als kantons: Kaprijke en Asse nede (béstreek Assenede. Bcekhoute, Ertveltie, Zelzate, Kluizen en hun afhangen). 2) het arrondissement Dendermonde 3) het arrondissement Oudenaarde 4) het arrondissement Sas-van-Geni De rechtspleging was aldus dat de kantons in beroep konden gaan bij de arrondissementeie rechtbank. Het systeem werkte evenwel niet De recht banken, ook de vredegerechten, bestonden uit verkozen rechters, veelal niet- juristen. Er waren zelfs schrijnwerkers, pruikenmakers en bakkers bij. dikwijls zo'n onbenullige figuren dat de juristen weigerden met hen samen te werken. Bovendien vormde zich in eike rechtbank een pro-Franse en een pro-inheemse partij zodat van degelijke rechtspraak weinig spraak was. De schout was, na de kastelein, de hoogste ambtenaar. Betreffende de schout zegt de Keure dat het tot zijn rechten, plichten en voordelen behoorde, ieder jaar, ter vernieuwing van het magistraat, de commissarissen van de vorst een lijst te overhandigen die de namen bevatte van ingezetenen, die hij ge schikt en waardig achtte om het schepenencolfege samen te stellen. Arnout van der Moere werd in 1320 als éérste in Assenede met dit ambt belast, Philip-Jan van de Berge, sloot in 1780 de rij. De schepenen tenslotte, die ieder jaar vernieuwd werden, vergaderden elke zondag in Vierschaar voor alle manieren van daghingen, die ghe- daen worden van ons gheduchts heeren weghe ende andere zij waren met andere woorden belast met de kleinere rechtszaken.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1986 | | pagina 54